20 cze

Rodzaje sufitowych opraw oświetleniowych

Wprowadzenie oświetlenia LED dało nam nowe, nieosiągalne dotąd dla wszystkich możliwości kreowania światła we wnętrzu. O tym, jak światło może odmienić pomieszczenie, nie trzeba nikogo przekonywać. Pomagają w tym sufitowe oprawy oświetleniowe. Jaki ich rodzaje się obecnie dostępne i czym się od siebie różnią? Sprawdź, jakie oprawy możesz mieć.

Oprawy sufitowe i ich rola we wnętrzu

Oprawy oświetleniowe wydają się detalem, jednak ich znaczenie jest duże. Rzadko widujemy, aby ktoś instalował „gołe” źródło światła, prawda? To dlatego, że oprawy oświetleniowe pełnią różnorodne funkcje.

To, co jako pierwsze rzuca się w oczy, to estetyka. Oprawy oświetleniowe stanowią element dekoracyjny i mogą świetnie uzupełnić wystrój, tak jak biżuteria uzupełnia stylizację. Pod względem wyglądu wybór opraw oświetleniowych wydaje się niemal nieograniczony.

Ale estetyka to nie wszystko! Oprawy oświetleniowe pozwalają solidnie i stabilnie zamocować źródło światła tak, aby pewnie tkwiło ono w wyznaczonym miejscu. Tę funkcję pełnią szczególnie sufitowe oprawy oświetleniowe – bez nich światło wisiałoby bezwładnie nad naszymi głowami. Oprawa zabezpiecza także instalację przed działaniem czynników zewnętrznych – wilgocią, różnicami temperatur czy wibracjami.

Typy sufitowych opraw oświetleniowych

Wyróżniamy kilka typów sufitowych opraw oświetleniowych. Różnią się one przede wszystkim liczbą punktów świetlnych. Oprawa jednopunktowa mieści jedną lampkę LED. Na ogół, żeby uzyskać ciekawy efekt, instaluje się kilka pojedynczych punktów w pewnym oddaleniu, aby osiągnąć pięknie rozproszone, równomierne i niezbyt mocne światło.

Jeżeli potrzebujemy nieco więcej światła w jednym miejscu, lepsze będą oprawy sufitowe wielopunktowe. Dają mocniejszy efekt i same są bardzo efektowne!

W zależności od potrzeb oprawy sufitowe mogą być zlicowane z płaszczyzną sufitu lub z niej wystawać. To pierwsze rozwiązanie jest wyjątkowo popularne, ponieważ oświetlenie jest bardziej dyskretne – zupełnie tak, jakby światło wydobywało się wprost z sufitu. Różne rodzaje opraw sufitowych można dostać na www.elektryk.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *