20 cze

Właściwości użytkowe granitu i marmuru

Marmur i granit od kilku lat przeżywają renesans, jeśli chodzi o wykańczanie podłóg, schodów i nie tylko. Kamienne blaty kuchenne, czy salonowe ławy, cieszą się szczególną popularnością wśród osób, które cenią sobie uniwersalność i elegancję. Wybór kamienia ma wpływ nie tylko na wygląd wnętrza, ale także na komfort jego użytkowania. Wszystko zależy od rodzaju, właściwości kamienia, obróbki i wykończenia.

Piaskowanie i polerowanie

Piaskowanie nadają kamieniowi surowego i nowoczesnego wyglądu. Powierzchnia płyt staje się bardziej chropowata, matowa, a do tego mniej śliska. Elementy z piaskowanego kamienia wykorzystywane są przede wszystkim do zabezpieczania powierzchni polerowanych schodów. Sprawdza się zarówno we wnętrzach, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, jak i w miejscach, które narażone są na działanie wilgoci, a więc na przykład na tarasach, czy schodach zewnętrznych. Jeżeli zależy nam na tym, by kamień zyskał delikatniejszy wygląd, elementy mogą zostać poddane procesowi szczotkowania. Polerowanie natomiast wzmacna kolor kamienia, elementy zyskują efekt lustrzanej, gładkiej powierzchni. Niektóre kamienie przed polerowaniem powinny zostać poddane żywicowaniu. Jeśli chodzi o granit i marmur, oba rodzaje mogą być poddawane różnym sposobom obróbki.

Właściwości granitu i marmuru

Granit to jeden najczęściej wybieranych gatunków kamienia na schody i posadzki, sprawdza się doskonale jako powierzchnia użytkowa. Jest twardy i odporny na ścieranie – mówi nam przedstawiciel Firmy HB-Polska z Krakowa.

Dodatkowo nie jest chłonny, co zabezpiecza powierzchnie przed przebarwieniami. Najchętniej wybieramy go do kuchni, łazienek i holi. Marmur jest kamieniem bardziej delikatnym, dlatego z czasem może matowieć i ulegać zarysowaniu pod wpływem zanieczyszczeń. Marmur jest zatem chętniej wykorzystywany jako materiał wykończeniowy do łazienek i kuchni lub do wykonywania szykownych dekoracji w salonach. Jeżeli decydujemy się na schody, posadzki, czy elementy wykończeniowe z kamienia, warto upewnić się dokładnie, w jaki sposób materiał należy impregnować i czyścić, by powierzchnie zachowały nienaganny wygląd przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *