12 kwi

Jak zorganizować magazynowanie odpadów na budowie

Każda budowa wiąże się z koniecznością magazynowania odpadów pobudowlanych. Odpowiednia organizacja tego procesu sprawia, że prace nie tylko idą szybciej, ale również pozwalają na stałe utrzymanie miejsca pracy w środowisku sprzyjającym bezpieczeństwu i higienie. O czym trzeba wiedzieć i co trzeba zrobić, aby zapewnić optymalne do realizowanych robót gromadzenie odpadów? 

Kontenery na odpady — skuteczne magazynowanie śmieci

Podczas budowy na placu robót gromadzi się mnóstwo odpadów. Mają one charakter zarówno organiczny, jak i nieorganiczny. Wszystkie jednak muszą być magazynowane s sposób racjonalny i sprzyjający utrzymaniu porządku w miejscu pracy. Doskonale do tego celu nadają się kontenery na odpady. Zasobniki na odpady pobudowlane charakteryzują się solidną konstrukcją i wytrzymałością zdolną utrzymać tony śmieci. Zbudowane są ze stalowych kątowników i stalowej, odpornej na czynniki atmosferyczne blachy. Co więcej, mogą pomieścić od 1 do kilkudziesięciu metrów sześciennych odpadów. Solidna konstrukcja pozwala nie tylko utrzymać śmieci w jednym miejscu, ale także przewieść je bezpiecznie w miejsce składowania odpadów.

Na rynku można znaleźć kontenery o zróżnicowanej konstrukcji i pojemności. Najmniejsze są Big-Bagi – worki wykonane z wytrzymałego włókna nylonowego o pojemności 1 m3. Taki worek doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich prac budowlanych — na przykład remontu łazienki. Pozostałe kontenery to konstrukcje stalowe przeznaczone do gromadzenia większych ilości odpadów. Dostępne są zazwyczaj w objętościach 3, 4, 7, 17 i 36 m3. Taki zasobnik doskonale sprawdza się do gromadzenia śmieci i gruzu. Wysokie burty kontenerów stalowych są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz śmieci i gruzu można w nich gromadzić także odpady pochodzenia organicznego typu drzewa, gałęzie, liście, trawę, a także ziemię. Sprawdzą się jako zasobniki na makulaturę, folię czy kartony. Można w nich także przetrzymywać nieczystości stałe oraz złom. 

Jak zorganizować wywóz odpadów

Dostarczenie i wywóz pełnych zasobników na odpady może wydawać się dużym wyzwaniem. Faktycznie tak jest, jeśli nie dysponuje się odpowiednim sprzętem. Doskonale do transportu kontenerów nadają się HDS-y. To ciężarówki z zamontowanym hydraulicznym dźwigiem, które bez problemu podnoszą obiekty ważące nawet kilkadziesiąt ton. Ich dodatkową zaletą jest długie ramię dźwigu, który może podnosić ładunek zlokalizowany nawet kilkanaście metrów od pojazdu. Oznacza to, że HDS nie musi podjeżdżać bezpośrednio do kontenera, aby załadować go na skrzynię ładunkową. To wygodna funkcja, doceniana szczególnie na terenach budowy o ograniczonej przestrzeni. 

Innym atutem HDS-ów jest możliwość dojazdu do każdej nieruchomości — niezależnie od rodzaju drogi dojazdowej. HDSy występują w wersji terenowej i drogowej. Pierwsze doskonale sprawdzają się w transporcie na drogach nieutwardzonych, polnych. Hydrauliczne dźwigi samochodowe w wersji drogowej dowiozą kontener w miejsca z dojazdem drogą utwardzoną lub asfaltową. 

Czy kontenery można wynająć

Kontenery rzadko znajdują się na wyposażeniu nawet dużych firm budowlanych. Można je jednak wynająć w firmach zajmujących się wynajmem maszyn budowlanych. To wygodne rozwiązanie, które pozwala dobrać odpowiedni typ zasobnika do potrzeb konkretnej budowy. W efekcie przedsiębiorstwo budowlane może określić zarówno wielkość zasobnika, jak i to czy będzie to kontener zamykany, czy otwarty. Co więcej, firmy oferujące wynajem kontenerów dysponują również pojazdami do ich transportu. W efekcie można zamówić kontener oraz określić z firmą wynajmującą zasady odbioru pełnych zasobników. Firmy takie zapewniają również przewóz i odbiór odpadów pobudowlanych w miejsca do tego przeznaczone. W ten sposób problem gospodarowania odpadami na budowie będzie skutecznie rozwiązany. 

źródło: avio-star.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *