20 sie

Plusy i minusy domków mobilnych na wymiar

Ostatnimi czasy coraz więcej osób zamiast powolnej budowy domku letniskowego decyduje się na zakup domku mobilnego (ten typ budynku nazywany jest również domkiem holenderskim czy domkiem na kółkach). Domki mobilne są tańsze, ich budowa trwa kilka tygodni, a dodatkowo, dzięki zainstalowanym kółkom, można je przesuwać w obrębie działki.

Również formalności związane z ustawieniem domku na posesji są dużo mniej uciążliwe niż przy budowie klasycznego domu letniskowego. I choć dla większości osób te argumenty są bardzo przekonujące, to wciąż pozostaje pewna grupa, która obawia się, że każdy domek na kółkach wygląda tak samo, a przecież powinien być spersonalizowany, żeby odzwierciedlał czyjś charakter. Obawy te są bezpodstawne, ponieważ najlepsi producenci oprócz standardowej oferty proponują również inne rozwiązanie – domki mobilne na wymiar. Takie domki na kółkach projektowane są na specjalne zamówienie klientów, a wybór tego rozwiązania wiąże się zarówno z dodatkowymi korzyściami, jak i pewnymi minusami, o czym poniżej. 

Zalety domków mobilnych na wymiar

Najważniejszą zaletą domków mobilnych jest to, że możesz sam zaprojektować przestrzeń, w której będziesz spędzać później czas. Oczywiście najpierw musisz znaleźć odpowiedniego producenta domków, który oferuje takie rozwiązanie. Profesjonalista powinien umówić się z Tobą na konsultacje, podczas których omówicie ogólną wizję Twojego przyszłego królestwa. Następnie wraz z producentem przejdziesz do szczegółów. Będziesz mieć wpływ m.in. na grubość ocieplenia ścian i dachu, liczbę i układ pomieszczeń, wielkość okien, kolor elewacji, paneli zewnętrznych, rozmieszczenie oświetlenia, czy też rodzaj zainstalowanego ogrzewania. Ponadto możesz zdecydować się na dodatkowe rozwiązania, np. dobudowanie tarasu czy jednospadowy dach. Jeśli nie będziesz pewny, w jaki sposób będzie to funkcjonować, poproś o pomoc producenta domków. 

Przy domkach mobilnych na wymiar masz również bardzo duży wpływ na wyposażenie. Standardowe meble i sprzęty w tym wypadku to nie wszystko; możesz pokusić się również o dodatkowe wyposażenie, jak chociażby kominek elektryczny, łóżka piętrowe, narożnik z funkcją spania, pralkę, bidet, pisuar, a nawet klimatyzację! Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Wady domków mobilnych na wymiar

Nietrudno się domyślić, że największą (i chyba jedyną) wadą domków mobilnych na wymiar jest ich wyższa niż w wypadku regularnych domków cena. Oscyluje ona jednak w granicach ceny murowanego domku letniskowego, więc nie jest aż tak bardzo wygórowana, jak niekiedy się podaje. Rzecz jasna wszystko zależy od rodzaju i ilości udogodnień, które zamierza się wprowadzić do domku mobilnego. Wraz z każdym dodanym elementem wzrasta również jego cena. Jeśli jednak dysponujesz ograniczonym budżetem, a gotowe propozycje nie odpowiadają Twoim wyobrażeniem przyszłego siedliska, nie rezygnuj, tylko umów się na konsultacje z producentem domków mobilnych. On z pewnością podpowie Ci, jakie rozwiązania można zastosować, aby dopasować gotowy projekt do Twoich potrzeb albo z czego zrezygnować, czy też co dodać do swojego domku mobilnego, żebyś zmieścił się w budżecie.

Domki mobilne na wymiar mogą wydawać się rozwiązaniem tylko dla bardzo bogatych ludzi, którzy mają taką fanaberię: nie mam jeszcze domku na kółkach, ale sobie go zaprojektuję i postawię na działce. Nic bardziej mylnego. Domki mobilne na wymiar sprawdzą się w przypadku osób, którym zależy na spersonalizowaniu przyszłego miejsca odpoczynku, które mają już pewną wizję domku albo takich, które nie znalazły w regularnej ofercie nic, co by ich zainteresowało. Liczne udogodnienia i innowacyjne rozwiązania sprawią, że będzie można w nim poczuć się jak w prawdziwym domu, a dzięki dopasowaniu wyglądu domku na kółkach do swojego gustu, będzie on wyróżniał się wśród pozostałych.

Źródło: Ecomobilehome – producent mobilnych domków holenderskich całorocznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *