11 wrz

Charakterystyka tulei montażowych do znaków drogowych

Odcinki drogi, na których odbywa się ruch samochodów wielkogabarytowych, a zwłaszcza miejsca zawracania takich pojazdów, jak również obszary podlegające częstej albo cyklicznej (np. z okazji Dnia Wszystkich Świętych) reorganizacji ruchu powinny być przystosowane do nieskomplikowanego, szybkiego montażu oraz demontażu znaków drogowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tulei montażowych.

Warto je wykorzystać także tam, gdzie statystyki wykazują wzmożone występowanie aktów chuligaństwa czy wypadków drogowych, co podnosi ryzyko uszkodzenia znaków. Gdy zachodzi konieczność wymiany tych ostatnich, tuleje pozwalają na przeprowadzenie jej bez potrzeby wykonania rozkopu tudzież zablokowania pasa ruchu. Jest to szczególnie wygodne w przypadku sporego natężenia przepływu pojazdów, a także w chłodniejszych okresach, kiedy zmarznięta ziemia utrudnia rozkopy.

Montaż tulei montażowej

Aby prawidłowo zamocować tuleję montażową, trzeba jednakowoż umieścić jej podstawę w wykopanym zawczasu dole. – Istotnie zwiększa to stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji – tłumaczy specjalista z produkującej oznakowania drogowe firmy Andros. Ustawioną w pozycji pionowej tuleję betonuje się na równo z gruntem oraz górną krawędzią jej podstawy, zabezpieczywszy uprzednio otwór wejściowy przed zanieczyszczeniem.

Słup z oznakowaniem należy przed umieszczeniem w tulei odpowiednio przygotować, nakładając nań w pierwszej kolejności gwintowaną nakrętkę, a następnie wkładkę zaciskową. Wykonanie nacięć na obwodzie słupka nad nakrętką ułatwi poddawanie się materiału siłom będącym efektem kolizji z nim, a tym samym umożliwi wielokrotne użycie samej tulei. Słupek umieszcza się w niej po zastygnięciu betonu. Gdy już stoi pionowo, trzeba zabezpieczyć go przed obracaniem poprzez dokręcenie nakrętki do pierwszego oporu.

Szczegóły techniczne

Standardowa tuleja umożliwiająca łatwe i szybkie montowanie i demontowanie znaków drogowych waży około trzech kilogramów i jest kompatybilna ze słupkami o średnicy 1,5” oraz 2”. Doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju wysepkach, mostach, azylach czy też pasach rozdziału. Tuleja montażowa do znaków drogowych jest nieocenionym narzędziem w arsenale środków, jakimi dysponują drogowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *