15 sie

Jak godnie uczcić zmarłego podczas ceremoniału pogrzebu?

Ceremoniał pogrzebowy ma bardzo długą tradycję, która sięga jeszcze czasów pogańskich. W zależności od religii, od danego regionu oraz przyjętych tam zwyczajów powstały niepisane zasady oraz rytuały godnego pochówku zmarłego. Jednak celem ceremonii pogrzebowej, niezależnie od kultury czy regionu jest zawsze oddanie należnego szacunku zmarłej osobie.

Organizacja pogrzebu

Strata bliskiej osoby dla rodziny oraz bliskich stanowi trudne doświadczenie, szczególnie, iż poza koniecznością zmagania się ze smutkiem i żalem muszą oni również godnie pożegnać osobę zmarłą, a także zorganizować całą ceremonię pogrzebową. Poza licznymi dokumentami, rodzina musi wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy, a także miejsce pochówku.

Na tym etapie pomoc, jakiej może udzielić profesjonalny zakład pogrzebowy jest nie do przecenienia. Pracownicy zakładu zdejmują z barków pozostawionych w żalu bliskich zmarłego wiele niezbędnych do załatwienia spraw, do nich należeć będzie transport zmarłego do chłodni czy do kostnicy, bliscy muszą jedynie podjąć decyzję, dotyczącą pochówku, a więc daty oraz miejsca, a także formy pogrzebu.

Przygotowanie zmarłego

Osobę zmarłą należy odpowiednio przygotować do pogrzebu, z czym wiąże się konieczność wyboru stroju, w którym będzie ona pochowana. Zakłady pogrzebowe dysponują oferują również możliwość zakupu właściwego ubrania pogrzebowego, a także obuwia i bielizny dla zmarłych, udzielają również pomocy przy ich wyborze.

W zależności od tego, czy pogrzeb ma być tradycyjny, czy też ciało będzie poddane kremacji należy również dokonać wyboru trumny bądź urny na prochy. Tu także zakład pogrzebowy służyć będzie pomocą, dostosowując swoją ofertę to wymagań rodziny zmarłego, a także doradzając najlepsze rozwiązanie.

Ceremonia pogrzebowa

Zależnie od tego czy zmarły będzie chowany w tradycji katolickiej czy też ma się odbyć świecki pogrzeb, ceremonia przebiegać będzie inaczej. Pogrzeb katolicki poprzedza wystawienie ciała zmarłego, zazwyczaj odbywające się w specjalnie do tego celu przygotowanej kaplicy, jaka znajduje się przy zakładzie pogrzebowym, po którym ma miejsce uroczysta msza święta w parafii zmarłego, a trumna z ciałem albo urna ustawiana jest na katafalku. Podczas mszy wygłaszane jest kazanie, które w całości poświęcone być winno zmarłemu oraz tematyce śmierci i życia wiecznego. Ceremonii pogrzebowej, która odbywa się w kościele towarzyszą odpowiednie pieśni i hymny religijne. 

Pogrzeb świecki również wiąże się z uroczystością, na której mowę wygłosić może profesjonalny Mistrz Ceremonii lub bliscy zmarłego, istotnym jest by oddawała ona hołd zmarłemu, przypominała jego życie, podsumowała je, przypominała o jego osiągnięciach i zaletach. Świecka ceremonia pogrzebowa może zostać wzbogacona odpowiednio dobraną oprawą muzyczną, którą pracownicy domu pogrzebowego dobierają wraz z rodziną zmarłego.

Po uroczystej ceremonii żałobnicy gromadzą się nad grobem zmarłego. Podczas ceremonii katolickiej jest to czas odmawiania wraz z księdzem modlitw, poprzedzających złożenie ciała do grobu. W ceremonii świeckiej końcowa część ceremonii odbywa się przy grobie, padają wówczas ostatnie słowa pożegnania.

Wieńce i wiązanki

Dobór odpowiednich kwiatów, wieńców oraz wiązanek jest również istotny. Tu również warto zdać się na pomoc pracowników domu pogrzebowego, którzy zaprezentują katalogi, z jakich bliscy będą mogli wybrać najlepiej spełniające ich oczekiwania wiązanki czy wieńce, pomagające wyrazić ich smutek i żal po stracie bliskiej osoby. Do takich kompozycji kwiatowych dołącza się szarfy, na których wykaligrafowane są wyrazy żałoby.

Ubiór żałobników

Również ubiór żałobników musi być odpowiednio dostosowany, ponieważ zmarły winien być traktowany z należytym szacunkiem. Ubiór musi zatem stanowić odbicie nastroju, a jego kolorystyka nie może być jaskrawa. Czerń jest kolorem żałobnym, lecz szacunek zmarłemu oraz jego rodzinie można okazać wybierając inne stonowane kolory, jak ciemny granat albo grafit.

Źródło: Usługi pogrzebowe Elizjum

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *