25 lip

Termoizolacja – zadanie na sezon wiosenno-letni

Termoizolacja budynku początkowo może wydawać się kosztowna, ale z biegiem czasu da nam duże oszczędności przy ogrzewaniu domu w zimie. Dodatkowo ochroni ściany przed wilgocią, a tym samym zapobiegniemy powstawaniu szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Jak powinna wyglądać termoizolacja domu?

Co daje termoizolacja domu?

Według statystyk aż 70% domów jedno- i wielorodzinnych jest nieocieplonych lub ocieplonych nieprawidłowo. Zła termoizolacja wynika zazwyczaj ze złego doboru grubości styropianu lub innych i materiałów izolacyjnych. Przez to dom traci ogromne ilości ciepła. Najczęściej ciepłe powietrze ucieka przez ściany (około 25% ciepła),  dach (ok. 30%), podłogę (ok. 13%) oraz nieszczelne drzwi i okna (około 15%). Jak widać, straty są znaczne. Prawidłowa termoizolacja budynku zapewnia zdecydowanie niższe koszty ogrzewania, ponieważ ciepłe powietrze zatrzymywane jest wewnątrz budynku.

Jak wygląda termoizolacja ścian zewnętrznych?

Obecnie do wyboru mamy wiele produktów izolacyjnych. Wciąż najbardziej popularny jest styropian, którego montaż jest mało skomplikowany i należy do jednych z najtańszych opcji. Nowsze rozwiązania to ocieplenie wełną mineralną, pianą poliuretanową lub płyty z aerożelu.

Jak już wspomnieliśmy do ocieplenia ścian zewnętrznych najczęściej stosuje się styropian biały lub grafitowy.

Przed przystąpieniem do ocieplenia domu styropianem musimy zadbać o podłoże. Najpierw sprawdzamy czy na ścianach nie ma dużych nierówności. Jeśli występują należy je wyrównać zaprawą murarską. Następnie przechodzimy do oczyszczenia ścian, aby móc zagruntować powierzchnię. Dzięki temu klej będzie się lepiej trzymał pionowych powierzchni, a dodatkowo wyrównamy chłonność podłoża. Na ściany o złej kondycji nośnej powinniśmy wybrać grunt głęboko penetrujący, który dodatkowo wzmocni konstrukcję.

Bardzo ważny jest dobór dobrego kleju, który zapewnia mocne trzymanie płyt styropianowych. Polecamy dwa rodzaje zaprawy klejowej:

  •         klej TERMOLEP-S – do klejenia styropianu, może być stosowany na wszystkich wcześniej zagruntowanych powierzchniach; do wzmocnienia trzymania wymaga użycia dodatkowo siatki i kołków;
  •         klej TERMOLEP-S PREMIUM – zaprawa klejowa na bazie białego cementu; przy zastosowaniu na domach jednorodzinnych nie wymaga użycia kołków, co przyspiesza prace termoizolacyjne; klej ze względu na przyspieszone wiązanie może być stosowany przy niższych temperaturach, na przykład w okresie jesienno-wiosennym.

Zastosowanie wysokiej jakości kleju do styropianu i siatki zbrojącej TERMOLEP-U daje pewność, że styropian będzie doskonale trzymał się ścian bez względu na warunki atmosferyczne i upływający czas.

Ocieplenie poddasza

Przez nieocieplony dach ucieka około 30% ciepłego powietrza, co powoduje jego duże straty i zwiększone koszty ogrzewania. Do termoizolacji poddasza najczęściej stosuje się wełnę mineralną. Płyty z wełny mineralnej są idealne do zastosowania na stropach, sufitach podwieszanych, a także do termoizolacji wewnętrznych ścian budynku. Wełna mineralna jest elastyczna i łatwa do układania. Oprócz doskonałych walorów termoizolacyjnych zapewni także izolację akustyczną oraz ognioodporność.

Uniwersalny klej do płyt z wełny mineralnej TERMOLEP-WU ułatwi montaż i zapewni odpowiednią termoizolację. Do ocieplenia dachu najczęściej stosuje się wełnę mineralną w rolkach. Jest ona łatwa w układaniu, a dzięki swojej sprężystości, można ją bez problemu wciskać między więźby dachowe.

Najlepszy okres do termoizolacji budynku

Przy nowo powstałych domach należy wstrzymać się około 6 miesięcy przed przystąpieniem do termoizolacji. Świeża konstrukcja budynku jest jeszcze wilgotna, a nałożony styropian może zablokować prawidłowe schnięcie ścian.

Termoizolację najczęściej wykonuje się późną wiosną i latem ze względu na temperaturę. Kleje stosowane do styropianu i wełny mineralnej prawidłowo wiążą w wyższych temperaturach (5-25ºC).

Źródło: Kosbud

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *