29 kwi

Sprężarki dla przemysłu – działanie i charakterystyka

Sprężarki powietrza są używane do zwiększania ciśnienia gazu. Podobnie jak pompy, sprężarki można sklasyfikować, jako maszyny kinetyczne, które obejmują kompresory odśrodkowe i osiowe lub maszyny wyporowe, które obejmują sprężarki tłokowe i obrotowe. Środek sprężający lub „gaz” zależy od zastosowania, jeśli używane jest powietrze, jest on określany, jako sprężarka powietrza. Podobnie, jeśli stosuje się czynnik chłodniczy, jest on znany, jako sprężarka chłodnicza. Typ sprężarki, jej ciśnienie rozładowania i szybkość rozładowania zależy od jego zastosowania.

Rodzaje sprężarek

Typy sprężarek, które są powszechnie stosowane w przemyśle.

Sprężarka tłokowa

W sprężarce tłokowej gaz sprężany jest przez mechaniczne zmiany objętości przestrzeni wewnątrz cylindra, ruchem tłokowym postępowo-zwrotnym.
W cyklu działania są dwa pociągnięcia, takie jak:

1.) Suw Ssania,
2.) Skok sprężania.

Gdy tłok się porusza, powietrze jest zasysane z atmosfery do cylindra przez zawór ssący (zawór zwrotny), powietrze jest sprężone, a na końcu sprężania, powietrze jest dostarczane przez zawór dostarczający, (który jest również zaworem zwrotnym). Najwyższa część tłoka może przemieszczać się wewnątrz cylindra a dolna część tłoka może sięgać do wnętrza cylindra.

Kompresor śrubowy

Sprężarki śrubowe są tłocznymi maszynami wyrównawczymi, w których sprężany jest gaz, przez dwa wkręty. W przeciwieństwie do sprężarek tłokowych, które są również sprężarkami dodatnimi, sprężarki śrubowe zazwyczaj nie wymagają wewnętrznych zaworów ssących lub tłocznych. Ponadto przepływ sprężarki śrubowej jest generalnie bardziej jednolity i ma mniej pulsacji niż przepływ ze sprężarki tłokowej.

Sprężarka dwuślimakowa składa się z dwóch wirujących śrubowych wirników zamontowanych na przeciwległych obrotach wałów obrotowych, które znajdują się w obudowie szczelnie zamkniętej. Jedna śruba nazywana jest śrubą napędową, która jest połączona z napędem, np. silnik elektryczny, podczas gdy druga śruba jest nazywana śrubą napędową, ponieważ jest napędzana śrubą napędową. Przekładnie używane do napędzania śrub są nazywane przekładniami rozrządu, ponieważ są odpowiednio ustawione, aby utrzymać szczelinę pomiędzy śrubami.

W przypadku sprężarek śrubowych w trakcie wkręcania olej jest wtryskiwany do wkrętów.

Są głównie 3 funkcje dla oleju,

1) Uszczelnienie śrub w celu uniknięcia wycieku gazu

2) Smarowanie części, zwłaszcza śrub, i

3) Chłodzenie sprężonego gazu, co skutkuje zwiększeniem sprawności systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *