W jaki sposób działają turbosprężarki samochodowe?
Sportowe auto kiedyś jako jedyne były wyposażone w turbosprężarki samochodowe. Dzisiaj wszystko się zmieniło. Nikogo nie dziwi już pojazd osobowy wyposażony w tego rodzaju urządzenie. I to nie tylko diesel, ale również auto benzynowe. Czym wobec tego jest turbosprężarka i na czym polega jej działanie? Warto się tego dowiedzieć, szczególnie jeżeli planujemy zakup samochodu z turbosprężarką.
Co to jest turbosprężarka?
Turbosprężarka jest rodzajem urządzenia mechanicznego, którego zadaniem jest zwiększenie mocy silnika. Składa się z turbiny i sprężarki, zamontowanych na jednej osi, czyli odpowiednio części gorącej (wylotowej) i zimnej (dolotowej), zgodnie z temperaturą gazów, przepływających przez daną stronę. Częścią turbiny i sprężarki są również wirniki, które łączy wspólny wał. Każdy z elementów jest zabudowany w dwóch kadłubach, które przybierają kształt ślimaków, a scala je jeszcze jeden kadłub – środkowy. Części dodatkowe składające się na urządzenie to ponadto pierścienie uszczelniające, kanały olejowe, jak również łożyska ślizgowe oraz oporowe.
Działanie turbosprężarki
Kiedy już wiemy, z jakich elementów zbudowane jest urządzenie służące do zwiększania mocy silnika, należy jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób działa turbosprężarka? Gazy wylotowe silnika spalinowego, które są napędzane na turbinę, mają za zadanie napędzić jednocześnie wirnik sprężarki. Wirnik wtłacza do cylindra większą niż zazwyczaj ilość powietrza, a co za tym idzie – większą ilość tlenu. Dlatego w tej samej objętości komory może być spalana większa ilość paliwa. Efektem tego jest wzrost mocy silnika, który pozytywnie wpływa na szybkość samochodu.
W jaki sposób dbać o turbosprężarkę?
O samochody wyposażone w turbosprężarkę należy we właściwy sposób dbać. W przeciwnym razie silnik nie będzie działać prawidłowo – komentuje nasz rozmówca z firmy Turbojulita z Wrocławia. Konieczne jest:
- Regularne i czasowe wymienianie oleju, który ma za zadanie smarować oraz chłodzić metalowe elementy turbosprężarki. Dzięki temu znacząco poprawimy żywotność urządzenia. Pamiętajmy, aby olej był naprawdę wysokiej jakości,
- Regularne wymienianie filtra powietrza, który nie pozwala na dostawanie się zanieczyszczeń do układu dolotowego turbosprężarki,
- Rozgrzewanie silnika po jego uruchomieniu na jałowym biegu, tylko wtedy olej silnikowy dotrze do każdego zakamarka turbiny,
- Unikanie nagłego gaszenia silnika rozpędzonego do wysokich obrotów. Po długiej albo bardzo dynamicznej jeździe należy wyhamować obroty turbiny, przez pozostawienia silnika na kilkanaście sekund na jałowym biegu.