7 wrz

Dlaczego warto korzystać z przenośnych żurawi budowlanych?

Żurawie budowlane to nie tylko stacjonarne i samojezdne maszyny, które najczęściej można zobaczyć na placach budów, gdy podnoszą liczące dziesiątki ton ładunki – do tej grupy sprzętów zaliczamy również bardziej kompaktowe mini żurawie, zwane również czasem pająkami. Ich stosunkowo niewielkie rozmiary mogą stać się nieocenionym atutem. Oto kilka powodów, dla których warto zastąpić masywne żurawie samochodowe właśnie sprzętem tego rodzaju.

Czym są mini żurawie?

Żurawie to urządzenia dźwignicowe, wyróżniające się spośród innych maszyn tego typu swoją kompaktową budową oraz bardzo wszechstronnym zastosowaniem – mówi przedstawiciel firmy Madea – Wysokość poszczególnych modeli zawiera się w granicach od 140 do 200 cm, dzięki czemu mogą one dostać się nawet do zamkniętych pomieszczeń i w nich wykonywać prace. Również ich masa jest stosunkowo niewielka, w porównaniu do maszyn samojezdnych, ważących kilkadziesiąt ton – wynosi od tony do ponad pięciu ton. Oczywiście tak niewielkie gabaryty sprawiają, że również ich udźwig musi być mniejszy, są w stanie unieść ciężary o masie od dwóch do czterech ton. Mimo to wciąż mogą być stosowane w wielu pracach, między innymi przenoszeniu ładunków, montażu elementów, a także w pracach instalatorskich i remontowych – po zamontowaniu kosza roboczego mogą zastąpić powszechnie wykorzystywane podnośniki koszowe.

Zalety mini żurawi

Mimo niewielkich rozmiarów i stosunkowo niskiego udźwigu mini żurawie wciąż mogą znakomicie spisywać się a placu budowy. Ich zalety to:

  • Kompaktowość – maszyny tego typu zmieszczą się wszędzie tam, gdzie nie jest w stanie wjechać większy dźwig samojezdny. Stosowane są przede wszystkich we wnętrzach budynków, w podziemiach czy na dachach. Dzięki układowi jezdnemu wyposażonemu w gąsienice lub niebrudzące koła mogą one wjechać do obiektów takich jak np. hotele czy centra handlowe bez ryzyka zniszczenia delikatnej nawierzchni.
  • Wielozadaniowość – dzięki swej mobilności oraz możliwości modyfikowania wyposażenia mini żurawie mogą być wykorzystywane w bardzo szerokiej gamie prac budowlanych, remontowych czy instalatorskich.
  • Ekologia – mini żurawie mogą być napędzane na kilka sposobów, między innymi ekologicznymi silnikami hybrydowymi i elektrycznymi oraz instalacjami gazowymi. Dzięki takim rozwiązaniom korzystaniu z maszyny nie towarzyszy emisja szkodliwych dla środowiska i zdrowia związków chemicznych.
  • Oszczędność – mini żurawie dysponują dużo mniejszą mocą, niż żurawie samojezdne, ale do niektórych zadań ich parametry są w pełni wystarczające. Dlatego ich wybór do prac charakteryzujących się mniejszym obciążeniem będzie znacznie lepszy pod względem finansowym, niż angażowanie wielotonowego żurawia, którego mocy nie będziemy w stanie wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *