23 paź

Jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe, które wraz z klockami wchodzą w skład układu hamującego pojazdu, mają tendencję do zużywania się z czasem. Aby zapewnić sobie bezpieczną i bezproblemową eksploatację samochodu, konieczne jest regularne dokonywanie ich przeglądu oraz wymiany na nowe. Po czym można poznać, że tarcze hamulcowe w naszym aucie nadają się do wymiany oraz jak często należy dokonywać tej czynności?

Rola i znaczenie sprawnych tarcz hamulcowych w pracy samochodu

Tarcze hamulcowe są powierzchnią, z którą bezpośrednio spotykają się klocki hamulcowe. W wyniku tarcia, powstającego przez ich pracę, możliwe jest szybkie zatrzymanie pojazdu. Ich sprawne działanie warunkuje więc szybkość reakcji naszego auta na naciśnięcie przez nas pedału hamowania. Tarcze hamulcowe każdego dnia są narażone na duże obciążenia oraz bardzo wysokie temperatury powstające w trakcie ich normalnej, codziennej eksploatacji. Z tego właśnie powodu, elementy te muszą być wykonane z trwałych oraz odpornych na temperatury sięgające nawet kilkuset stopni Celsjusza, materiałów.

Także same warunki, w jakich działają tarcze hamulcowe, mają wpływ na szybkość ich zużywania się. Często bowiem zdarza się, że gwałtownie hamujemy (wtedy w obrębie tarcz powstaje wysoka temperatura), po czym kołami wjeżdżamy w wodę, która powoduje gwałtowny jej spadek. Takie wahania temperatury są nie bez znaczenia dla stanu tarcz hamulcowych oraz dla ich sprawności. W wyniku normalnego użytkowania pojazdu, z czasem tarcze hamulcowe mogą zmieniać swój kształt, stawać się coraz cieńsze oraz posiadać nierówności, które mogą negatywnie wpływać na ich pracę.

Co jaki czas powinniśmy wymieniać tarcze hamulcowe?

Według obowiązujących standardów, tarcze hamulcowe powinny być wymieniane co dwie wymiany klocków hamulcowych. Oczywiście nie jest to bezwzględna reguła i jeśli zauważymy, że wydajność hamowania drastycznie spadła i samochód dużo gorzej reaguje na naciśnięcie hamulca, należy niezwłocznie wymienić tarcze hamulcowe. Tarcze hamulcowe można zakupić w serwisach i sklepach samochodowych, takich jak na przykład niezależny serwis i sklep samochodowy Pmix. Najlepiej jest to robić co około 60-90 tysięcy przejechanych kilometrów. Warto także sprawdzić zalecenia producenta naszego auta oraz zastosować się do wskazanych przez niego okresów wymiany tarcz hamulcowych.

Decydując się na ich wymianę, warto zakupić tarcze hamulcowe od wiodących producentów, które wykonane będą z dobrej jakości i trwałych materiałów. Elementy te bowiem bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie należy więc na nich oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *