Kantor stacjonarny czy internetowy – co wybrać?
Kantory internetowe funkcjonują na rynku od stosunkowo krótkiego czasu – pierwszy polski serwis tego typu powstał w kwietniu 2010 roku – jednak zdążyły zdobyć już sporą rzeszę klientów. Czy jest to rozwiązanie lepsze od kantorów stacjonarnych? Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?
Kantory stacjonarne
Najważniejszą zaletą kantorów stacjonarnych jest fakt, że wymiana walut w nich jest bardzo prosta – wystarczy przyjść do wybranego lokalu i przekazać pracownikowi kantoru kwotę, którą chcemy wymienić. Chwilę potem wychodzimy z zagraniczną walutą, zakupioną po ustalonym przez kantor kursie. Nie trzeba w tym celu dokonywać żadnych dodatkowych formalności, musimy tylko mieć ze sobą gotówkę. Minus kantorów działających stacjonarnie to fakt, że musimy się do nich pofatygować osobiście, co z różnych przyczyn może być utrudnione. Dodatkowo należy pamiętać, że każdy kantor posiada własne kursy kupna i sprzedaży walut – przed udaniem się do konkretnego lokalu warto sprawdzić na jego stronie internetowej, jaki kurs został przez niego przyjęty. W ten sposób unikniemy bezowocnego odwiedzania kilku lokali osobiście. Ponadto dobrze jest unikać kantorów na lotniskach czy dworcach – w takich punktach kursy są najmniej korzystne.
Kantory internetowe
Kantory internetowe to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla osób, które często podróżują, inwestują na zagranicznych rynkach lub spłacają kredyty zaciągnięte w obcych walutach – i tym samym często potrzebują wymienić pieniądze. Posiadają one szereg bardzo istotnych zalet. Najważniejsza to z reguły bardzo atrakcyjne kursy walut, dużo korzystniejsze od tych proponowanych przez banki czy kantory stacjonarne. Żeby z nich korzystać nie musimy wychodzić z domu. -Do wymiany walut potrzebujemy jedynie komputera lub urządzenia mobilnego z dostępem do internetu, transakcje mogą być przeprowadzane o dowolnej godzinie i z dowolnego miejsca – wyjaśnia specjalista z Kantoru Cent. Z drugiej strony takie udogodnienie może być postrzegane przez niektóre osoby za zbytek formalności – zanim będziemy mogli korzystać z e-kantoru musimy się w nim zarejestrować. Dodatkowo będziemy potrzebować konta walutowego w naszym banku, gdyż bez niego przelanie pieniędzy z e-kantoru będzie niemożliwe. Warto również liczyć się z tym, że nie otrzymamy pieniędzy od razu po wymianie – może się okazać, że waluta trafi na nasz rachunek dopiero po całym dniu roboczym, wszystko zależy od tego, w jakim czasie nasz bank zaksięguje wpłatę.