22 wrz

Usługi frezowania kominów

Przewody kominowe z czasem ulegają zniszczeniu. To naturalny proces, którego nie da się uniknąć, ponieważ kominy cały czas są narażone na zmienne temperatury oraz osadzanie się w ich wnętrzu smolnych osadów. Z czasem mogą tworzyć się pęknięcia, które powinny nas skłonić do przeprowadzenia remontu. Czasami konieczne może okazać się frezowanie. Czym się charakteryzuje i na czym polega ta usługa?

Co to jest frezowanie kominów?

Usługa frezowania kominów jest zwiększeniem średnicy wlotu kominowego w celu montażu wkładu żaroodpornego. Dzięki temu powiększa się jego średnica, a zatem również prześwit komina. Frezowanie wykonuje się z użyciem specjalnego frezu kominowego, który usuwa nie tylko zbędne warstwy gruzu, ale również uporczywe zanieczyszczenia. Czasami to jedyny sposób, aby się ich pozbyć, a następnie wykonać rekonstrukcję uszkodzonego przewodu kominowego.

Co istotne, frezowanie w żaden sposób nie ingeruje we wnętrze domu. Frez działa jedynie wewnątrz komina, skąd zbierany jest gruz, pył oraz kurz. Nie trzeba rozkuwać całej konstrukcji, dlatego koszty usługi są znacznie niższe, niż mogłoby się wydawać. Profesjonalne zakłady usług kominiarskich przeprowadzają frezowanie cicho, szybko i skutecznie. Wykorzystują nowoczesne technologie, pozwalające wykonać tzw. „suche frezowanie”, ograniczając czas i hałas z tym związany – dodaje nasz rozmówca z Zakładu Usług Kominiarskich Janusz Mita.

Kiedy konieczne jest frezowanie kominów?

Usług frezowania kominów jest konieczna w kilku przypadkach. Zaliczają się do nich sytuacje, kiedy:

  • Dym przenika do pomieszczeń, co może być oznaką nieszczelności komina
  • Wewnątrz komina nadmiernie gromadzi się sadza
  • Na ścianie pojawiają się wykwity
  • Komin ma słaby ciąg – po otworzeniu drzwiczek zauważamy ulatujący dym, problemy również sprawia samo rozpalenie kominka
  • Dym przedostaje się do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne.

Jeżeli w naszym domu zauważymy nieprawidłowe działanie komina, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z zakładem kominiarskim. W przeciwnym razie układ pozostanie niedrożny, a komin nie będzie pracować prawidłowo.

Zalety frezowania kominów

Usługa frezowania niesie ze sobą wiele zalet. To przede wszystkim:

  • Udrożnienie komina
  • Poprawienie ciągu kominowego
  • Niewysokie koszty w stosunku do kosztów koniecznych do postawienia nowego komina
  • Brak konieczności kucia bruzd
  • Dokładne oczyszczenie komina z sadzy.

Frezowanie jest również bardzo prostym procesem. U wlotu komina ustawia się urządzenie, a następnie opuszcza głowicę frezu. Ściera ścianki przewodu i powiększa go, aby na koniec tych prac możliwe było zamontowanie nowego wkładu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *