Zastosowanie wysp zrobotyzowanych
Trwający od kilku dekad intensywny postęp naukowy w połączeniu z rozwojem gospodarczym doprowadził do sytuacji, kiedy na rynku praktycznie co kilka miesięcy pojawia się nowe rozwiązanie technologiczne. Jednocześnie sprawił on, że metody produkcji uległy skomplikowaniu do tego stopnia, że z wieloma jego etapami człowiek nie jest w stanie sobie poradzić. Dlatego coraz większe zastosowanie w zakładach produkcyjnych znajdują roboty przemysłowe.
Charakterystyka robotów przemysłowych
Automatyczność, programowalność, wielozadaniowość – te cechy najlepiej określają, czym jest robot przemysłowy. Maszyny tego rodzaju powszechnie kojarzone są z bardzo nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi, działającymi między innymi w branży motoryzacyjnej. Swoim kształtem przypominają one najczęściej ludzkie ramiona – są to tak zwane roboty antropomorficzne. -Składają się z kilku modułów połączonych ze sobą za pomocą mobilnych przegubów, które zapewniają maszynie bardzo duża swobodę ruchów – wyjaśnia specjalista z firmy Cassioli Polska – Na końcu ramienia robota znajduje się manipulator przeznaczony do wykonywania konkretnych zadań, np. spawania, dokręcania śrub etc. Innym rodzajem robotów są roboty kartezjańskie lub suwnicowe – przestrzeń ruchu takie robota jest prostopadłościenna, wykorzystywany jest on najczęściej do transportu oraz montażu poszczególnych elementów. Wspomniana programowalność i automatyczność są bardzo istotnymi cechami robotów, odróżniającymi je od podobnych do nich manipulatorów mechanicznych. Dzięki nim maszyna może pracować samodzielnie, zgodnie z zaprogramowanymi instrukcjami – zmiana oprogramowania może odbywać się bez zmiany struktury mechanicznej urządzenia.
Zastosowania wysp zrobotyzowanych
Wyspy zrobotyzowane, czyli wielofunkcyjne stanowiska robotów przemysłowych stosowane są w zakładach produkcyjnych lub na konkretnych etapach produkcji, gdzie dąży się do zminimalizowania nakładu pracy ludzi. Wykorzystywane mogą być one między innymi do:
- Prac w warunkach niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia, np. w kontakcie z toksycznymi substancjami chemicznymi – pozwala to znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników
- Zadań wymagających większej mobilności i dostępności – chodzi tutaj przede wszystkim o te etapy produkcji, których człowiek, ze względu na ograniczoną ruchliwość, nie mógłby wykonać.
- Prac monotypowych, charakteryzujących się powtarzalnością i wymagających dużej precyzji – wykorzystanie robotów do takich prac pozwala zredukować ilość osób, których zadaniem byłoby wykonywanie prostych lecz żmudnych prac, typu dokręcanie śrub. Roboty nie czują zmęczenia i znużenia, pracują przez cały czas z taką samą, wysoką precyzją.
- Selekcji, transportu i pakowania elementów lub gotowych produktów
- Kontroli jakości – wyposażone w układy wizyjne roboty są w stanie z bardzo dużą precyzją dokonać selekcji danych elementów oraz stwierdzić, czy nie posiadają one żadnych wad fabrycznych