Metody zastosowania koncentratorów tlenu
Kiedy warto używać koncentratorów tlenu?
Są to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w medycynie, w celu dostarczenia pacjentowi powietrza ze zwiększoną ilością tlenu. Polecane są do leczenia np.:
- schorzeń układu oddechowego;
- chorób płuc;
- schorzeń sercowo-naczyniowych;
- zaburzeń mózgowo-naczyniowych;
- zaburzeń geriatrycznych;
- bezdechu sennego.
Specjaliści są zgodni co do tego, że koncentratory tlenu stanowią o wiele bardziej bezpieczną i jednocześnie tańszą alternatywę dla butli zawierających sprężony tlen (brak ryzyka łatwopalności i eksplozji). Urządzenia mogą również znaleźć zastosowanie w procesach przemysłowych oraz w przetwórstwie owocowo-warzywnym (np. do utrzymania świeżości produktów w chłodniach), a nawet w instalacjach uzdatniania wody. W wyborze odpowiedniego koncentratora warto skorzystać z porady fachowców.
Jak dodaje przedstawiciel firmy Blue Planet: Co nas wyróżnia wśród innych firm to jakość i wydajność naszych urządzeń, jak również profesjonalne i indywidualne podejście do każdego Klienta.
Metody działania
Obsługa koncentratorów tlenu jest prosta, intuicyjna i automatyczna, dzięki czemu mogą one być używane w domu. Wystarczy włączyć urządzenie i za pomocą pokrętła ustalić żądaną wydajność tlenu. Ich działanie polega na separacji tlenu z powietrza atmosferycznego. Z tej racji, że do obsługi koncentratorów nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, mogą być używane przez pacjentów również podczas snu. Warto korzystać z aparatów, które są wyposażone w alarmy i czujniki (sygnalizujące m.in.: brak zasilania, stopień czystości tlenu, regulator przepływu), a także posiadające bogaty system zabezpieczeń (alarmy wysokiego/niskiego ciśnienia czy też wyłączanie kompresora w razie przeciążenia). Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest niskie zużycie mocy oraz niewielki koszt produkcji tlenu – poziom przepływu można regulować, dostarczając w zależności od potrzeb.