Na czym polega fit-out powierzchni biurowych?
Firmy różnego formatu – od małych, kilkuosobowych przedsiębiorstw do wielkich korporacji – potrzebują odpowiedniej przestrzeni do pracy. Chodzi nie tylko o wielkość biur, ale cały szereg czynników, w niebagatelny sposób wpływających na ich funkcjonalność. Optymalne rozwiązania w tej materii osiąga się w wyniku usługi nazywanej fit-outem powierzchni biurowych.
Fit-out powierzchni biurowej – co to oznacza?
Fit-out to termin oznaczający przygotowanie powierzchni biurowej w taki sposób, by w pełni odpowiadała potrzebom najemcy. To indywidualne zaaranżowanie danego pomieszczenia lub zespołu pomieszczeń w celu dopasowania przestrzeni do wielkości i charakteru firmy, jej wymogów pod kątem zastosowania technologii, metod komunikacji wewnętrznej oraz budowania relacji z rynkiem.
Co obejmuje fit-out?
Usługa fit-out’u obejmuje wszystkie etapy realizacji aranżacji danej przestrzeni. Rozpoczyna się od przygotowania tzw. space planu oraz dokumentacji projektowej. –Jeżeli projekt przejdzie akceptację klienta, przystępuje się do prac budowlanych – wyjaśnia specjalista z firmy Interbiuro, zajmującej się profesjonalnym realizowaniem projektów z zakresu fit-out’u powierzchni biurowych. Obejmują one między innymi prace demontażowe, montaż ścian w systemie suchej zabudowy, wykonanie instalacji wewnętrznych (elektrycznej, teletechnicznej, klimatyzacji, wentylacji, instalacji przeciwpożarowej oraz alarmowej), montaż stolarki okiennej i drzwiowej, sufitów systemowych, wykładzin podłogowych oraz oświetlenia. Na koniec wykonuje się prace dekoracyjne, takie jak malowanie i tapetowanie ścian, montaż paneli ściennych oraz innych elementów wystroju, i wstawia zabudowę meblową. Oczywiście nie przy każdej realizacji konieczne jest wykonanie wszystkich wymienionych prac.
Zalety fit-out’u
Najważniejszą korzyścią, która firma czerpie z wykorzystania usługi fit-out’u jest kompletne dostosowanie posiadanej powierzchni biurowej do jej potrzeb. Żaden element przestrzeni nie jest pozostawiony sam sobie, ponieważ każdy z nich może wpływać na efektywność pracy. Druga zaleta to fakt, że korzystając z usługi kompleksowego fit-out’u zleceniodawca współpracuje z tylko jednym partnerem biznesowym. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż eliminuje konieczność poszukiwania wykonawców specjalizujących się w wąskich dziedzinach, znacząco ułatwia proces planowania i zarządzania poszczególnymi etapami realizacji inwestycji, upraszcza procedury administracyjno-księgowe, a także pozwala uniknąć sytuacji, kiedy pojedynczy wykonawca wypiera się odpowiedzialności za ewentualne błędy, zrzucając ją na inne firmy.