20 wrz

Charakterystyka profesjonalnych radiotelefonów ręcznych

Radiotelefony ręczne to bardzo powszechnie dostępny i chętnie wykorzystywany sprzęt do komunikacji na niewielkich dystansach. Szczególnie dobrze znana jest ich ręczna odmiana.

Czym jest radiotelefon?

Radiotelefon, potocznie nazywany krótkofalówką, to uproszczona radiostacja, dzięki której możliwe jest rozmawianie na niewielkich dystansach. Pod względem konstrukcji i zasady działania znacząco różnią się od zwykłych telefonów, przede wszystkim tym, że nie potrzebują infrastruktury przekaźnikowej – można przy ich pomocy nawiązać łączność nawet wtedy, gdy w pobliżu nie ma stacji przekaźnikowych. –Z jednej strony pozwala to na komunikowanie się nawet w miejscach, w których telefony komórkowe tracą zasięg, z drugiej jednak ogranicza to ich działanie do obszarów o promieniu maksymalnie kilku tysięcy metrów – wyjaśnia specjalista sklepu internetowego AZStudio.com.plDodatkowo zasięg uzależniony jest w dużym stopniu od ukształtowania terenu oraz warunków pogodowych.

Radiotelefony amatorskie a profesjonalne

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór krótkofalówek – od kosztujących zaledwie kilkadziesiąt złotych, amatorskich modeli, wykorzystywanych przede wszystkim przez osoby prywatne do rozmowy na ogólnodostępnych częstotliwościach, po bardzo zaawansowany sprzęt, którego koszt liczony jest w setkach i tysiącach złotych. Urządzenie z tej drugiej kategorii stanowią przede wszystkich wyposażenie firm, dla których zachowanie stałej łączności między pracownikami na danym obszarze jest kwestią priorytetową. Urządzenia te charakteryzują się między innymi:

  • Możliwością zmiany częstotliwości – tak jak w aparatach amatorskich zaprogramowana jest częstotliwość 446 MHz (PMR, czyli Private Mobile Radio), tak w sprzętach profesjonalnych użytkownik ma możliwość wyboru częstotliwości, na których urządzenie będzie działać. Należy pamiętać, że korzystanie z częstotliwości innym niż PMR jest legalne wyłączenia pod uzyskaniu stosownego zezwolenia.
  • Wysoką jakością dźwięku – bardziej zaawansowana technologia pozwala uzyskać wyższą jakość dźwięku w trakcie rozmowy, co znacząco ułatwia komunikację między użytkownikami
  • Odpornością – wiele modeli radiotelefonów ręcznych to urządzenia przystosowane do pracy w trudnych warunkach, np. na deszczu, w niskich temperaturach. Ich obudowa zapewnia im prawidłową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Niewielka masa oraz rozmiary – radiotelefony to urządzenia bardzo poręczne, które można nosić przypięte do pasa lub kurtki czy kamizelki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *