Dachy skośne – ocieplenie nakrokwiowe
Ocieplenie dachu skośnego to wymagające zadanie, od którego zależy stopień energooszczędności całego budynku, co z kolei przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Idealnie ocieplony dach to brak mostków termicznych i eliminacja strat ciepła. Jak uzyskać taki efekt? Dobrym rozwiązaniem będzie ocieplenie nakrokwiowe, które cieszy się coraz większą popularnością.
Technologia ocieplenia nakrokwiowego
Ocieplenie nakrokwiowe dachu skośnego to metoda układania materiałów termoizolacyjnych bezpośrednio na krokwiach, a więc od strony zewnętrznej. Idealnie nadaje się więc do modernizacji już istniejących poddaszy, ponieważ położenie takiego ocieplenia nie ingeruje w aranżację wnętrz. To również dobry sposób na termoizolację w nowo powstających budynkach. W przypadku starszych obiektów, chcąc wykonać ocieplenie nakrokwiowe, warto zweryfikować nośność więźby dachowej. Technika ta umożliwia wykorzystanie różnego rodzaju materiałów, takich jak wełna mineralna, styropian czy płyty PIR. Zaletą tych ostatnich jest wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, pozwalający na uzyskanie cienkiej warstwy ocieplenia przy zachowaniu znakomitych parametrów izolacyjnych. Ponadto pyty te mogą zostać przymocowane bezpośrednio do krokwi, dzięki czemu nie trzeba wykonywać specjalnego poszycia. Do montażu płyt wykorzystuje się specjalne wkręty umieszczane pod takim kątem, by późniejsza praca dachu nie wpłynęła na szczelność ocieplenia. Płyty okłada się do tego folią izolacyjną bądź taśmą aluminiową. Następnie układane są łaty i kontrłaty, na których zamocowane zostaną dachówki lub innego rodzaju pokrycie dachowe.
Ocieplenie nakrokwiowe – zalety
Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie nakrokwiowe? Ta technika ocieplania dachów skośnych zapewnia maksymalną szczelność i podnosi energooszczędność budynku. – mówi specjalista z firmy Gór-Stal produkującej płyty warstwowe – W tym przypadku zaizolowana jest cała konstrukcja dachowa, włącznie z krokwiami, co eliminuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych odpowiedzialnych za straty energii cieplnej. To z kolei pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Przymocowane do krokwi płyty tworzą stabilną konstrukcję, odporną na przesuwanie i rozszczelnienia. Stanowią też ochronę więźby i całej konstrukcji nośnej budynku. Do tego dochodzi łatwy i nie ingerujący w przestrzeń mieszkalną montaż. Ale ocieplenie nakrokwiowe to nie tylko walory użytkowe, ale też estetyczne. Możliwość pozostawienia odsłoniętych krokwi drewnianych tworzy na poddaszu niezwykłą, przytulną atmosferę. Widoczna konstrukcja więźby dachowej staje się ozdobą wnętrz i stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, umożliwiając np. wykonanie antresoli. Ocieplenie na krokwiach nie zabiera bowiem powierzchni użytkowej, a samo poddasze pozostaje wysokie. Podsumowując, ocieplenie nakrokwiowe to oszczędność czasu i pieniędzy, a do tego również ciekawy sposób wystroju wnętrz.