Rodzaje czujników tensometrycznych
Czujniki tensometryczne wykorzystywane są w rozmaitych układach automatyki do pomiarów wagi, np. platform najazdowych, zbiorników mieszalniczych i magazynowych. Dokonywane przez tensometr pomiary umożliwiają nie tylko określenie masy znajdujących się w zbiornikach surowców, ale także ich precyzyjne dozowanie. Przyjrzyjmy się bliżej tym ciekawym urządzeniom.
Tensometr, czyli czujnik tensometryczny, stanowi najważniejszy element budowy wag elektronicznych oraz urządzeń wykorzystywanych do pomiaru sił rozciągających, ściskających i naprężeń – wyjaśnia specjalista z Grupy PRECIA MOLEN.
Czujniki tensometryczne oporowe
Dobór odpowiedniego urządzenia warunkowany jest przez okoliczności pracy i wymagania wobec pomiaru. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem czujników tensometrycznych są urządzenia oporowe. Wśród ich najważniejszych zalet możemy wymienić bardzo dużą dokładność i czułość, zdolność do pracy nawet w wysokich temperaturach.
Niewątpliwą zaletą tensometrów oporowych są też niewielkie wymiary, odporność na wstrząsy i drgania oraz możliwość umieszczania urządzenia na zakrzywionych powierzchniach.
Zasada działania oporowego czujnika tensometrycznego
Działanie czujnika tensometrycznego opiera się na właściwości metalowego drutu lub folii, polegającej na zmianie rezystencji elektrycznej wraz ze zmianą długości. Metalowy drut lub folię nakleja się na element ulegający odkształceniu pod wpływem oddziałujących nań sił lub momentów, w związku z czym element oporowy ulega takim samym odkształceniom.
Rodzaje oporowych czujników tensometrycznych
Podział oporowych czujników tensometrycznych opiera się o kształt i sposób ułożenia elementu rezystancyjnego.
Wyróżnia się więc czujniki tensometryczne wężykowe, w których drut oporowy przybiera kształt wielokrotnego wężyka; czujniki tensometryczne kratowe, w których szereg drucików oporowych ułożony jest równolegle i połączony grubszymi fragmentami miedzianej taśmy, co tworzy charakterystyczną kratkę oraz czujniki tensometryczne foliowe, zbudowane z siatki oporowej z cienkiej folii metalowej, połączonej z podkładką nośną.
Inna klasyfikacja opiera się na typie wielkości mierzonej przez urządzenie. W związku z tym wyróżnia się czujniki tensometryczne indukcyjne, elektrooporowe, pojemnościowe, piezoelektryczne, magnetostrykcyjne oraz fotoelektryczne.
Choć jak wspomnieliśmy już wcześniej, współcześnie najczęściej wykorzystywane są czujniki tensometryczne oporowe, warto zasygnalizować istnienie również innych rodzajów czujników odkształceń, czyli tensometrów mechanicznych, strunowych, optycznych i pneumatycznych.