22 wrz

Z jakich gatunków drewna egzotycznego produkuje się meble kolonialne?

Meble kolonialne już od wielu lat cieszą się w Polsce nie słabnącą popularnością. Najważniejszą ich zaletą jest fakt, że zbudowane są z prawdziwego litego drewna, dzięki czemu nawet pojedynczy mebel staje się fantastycznym elementem ozdobnym każdego wnętrza. Z jakich gatunków drewna wykonuje się meble kolonialne?

Pamiątka po epoce kolonializmu

Meble kolonialne, jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z czasów kolonializmu. Powszechnie za ojczyznę mebli kolonialnych uważa się Indie, które przez długi czas były częścią Imperium Brytyjskiego. W czasach kolonializmu do Indii przyjeżdżało bardzo wielu Brytyjczyków, po pierwsze tych, którzy mieli za zadanie pilnować zamorskich zdobyczy, ale również takich, którzy chcieli w Indiach rozpocząć nowe życie i dorobić się majątku. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego Ramadan: Europejczycy przybywając do Indii bardzo często zabierali ze sobą swój dobytek, także wykonane w stylu wiktoriańskim meble z litego drewna. Te jednak nie za dobrze znosiły nieprzyjazny azjatycki klimat lub ulegały zniszczeniu w transporcie. Koloniści musieli więc radzić sobie w inny sposób i zlecali wykonanie nowych, zbliżonych wyglądem do starych,  mebli miejscowym rzemieślnikom. Ci oczywiście nie mogli korzystać z  gatunków drzew rosnących w Europie i za materiał służyły im miejscowe gatunki, które dla nas są egzotyczne. W ten właśnie sposób powstał znany do dziś styl kolonialny.

Różnorodność gatunków drewna egzotycznego

Palisander

Indyjskie meble kolonialne mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Najbardziej charakterystyczny dla tego rodzaju mebli jest jednak drewno palisandru. Cechuje się ono dużą twardością i trwałością. Ma brązową barwę z bardzo charakterystycznym rysem słojów. Elegancja i dostojność tego drewna sprawia, że jest ono doskonałym materiałem do tworzenia ciężkich komód, ram łóżek czy regałów.

Drewno mangowe

Drugim popularnym budulcem mebli kolonialnych jest drzewo mango. Co ciekawe do produkcji mebli nadają się wyłącznie stare drzewa mango, które już wydały ostatnie owoce. Tylko wtedy drewno jest wystarczająco twarde i wytrzymałe. Dużą zaletą drewna  z drzewa mangowego jest to, że może ono występować w różnych kolorach, począwszy od różnych odcieni szarości po jasny, wręcz lekko zielonkawy brąz. Dzięki temu, że drewno mangowca jest odporne na wodę, idealnie się nadaje np. do tworzenia pięknych mebli ogrodowych.

Drewno z akacji indyjskiej

Kolejnym gatunkiem drewna egzotycznego, z którego często wykonuje się meble  jest akacja indyjska. Drewno akacjowe jest bardzo lekkie i ma bardzo dużo żywicy, która jest swego rodzaju naturalnym impregnatem. Dzięki temu wykonane z tego drewna meble przez bardzo długi czas mają bardzo świeży i piękny wygląd. Dodatkowymi cechami drewna akacjowego jest bardzo oryginalne usłojenie oraz kolorystyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *