18 wrz

Charakterystyka wkładów piankowych do filtrów

Wkłady piankowe do filtrów należą do grupy tzw. wkładów sedymentacyjnych, czyli innymi słowy – mechanicznych. Ich zadaniem jest oddzielanie z wody zanieczyszczeń, które się w niej nie rozpuszczają, a więc np. piasku, mułu czy rdzy. W systemach odwróconej osmozy wykorzystuje się je do wstępnej filtracji, aby zabezpieczyć wkład węglowy oraz membranę osmotyczną. Co jeszcze warto wiedzieć o wkładach piankowych?

Jak podpowiada ich nazwa, posiadają one piankowatą strukturę, która zatrzymuje obecne w przepływającej przez taki wkład wodzie drobiny zanieczyszczeń. – Dla każdego filtru podaje się wartość określającą rozmiar najmniejszych cząstek przez niego pochłanianych, czyli np. 20 µm, 5 µm albo nawet 1 µm – mówi przedstawiciel firmy Global Water.

Pianka wykonana jest z włókniny polipropylenowej, a więc materiału odpornego na rozwój bakterii oraz działanie chemikaliów, olejów czy rozpuszczalników, natomiast w przypadku wkładów przeznaczonych do stosowania z gorącą wodą – również na wysokie temperatury. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ten ostatni rodzaj wkładów piankowych efektywnie zabezpiecza instalację grzewczą (piece, kotły) przed odkładaniem się kamienia. Podobną funkcję w instalacji wodociągowej może pełnić również wkład klasyczny, pracujący w zakresie temperatur od 1 do 52 st. C.

Kiedy wkład wymaga wymiany

Warstwa filtrująca jest w takich wkładach dość gruba, jej gęstość determinuje zaś stopień dokładności filtracji. Moment, w którym poziom zanieczyszczeń przekracza możliwości chłonne wkładu, można wychwycić gołym okiem. Wkłady piankowe umieszcza się więc z reguły w przezroczystych obudowach, co pozwala monitorować konieczność ich wymiany, eliminując ryzyko przepchania części niepożądanych drobin poza wkład. W zależności od tego, jakiej jakości jest przepływająca przez niego woda, a także od rodzaju znajdujących się w niej zanieczyszczeń, żywotność wkładu piankowego wynosi z reguły od trzech miesięcy do pół roku.

Co trzeba wziąć pod uwagę

Chcąc zastosować taki wkład np. we wspomnianym systemie odwróconej osmozy albo w filtrze kuchennym, warto zwrócić uwagę, czy posiada on aprobatę higieniczną Państwowego Zakładu Higieny (PZH), a także czy wyprodukowano go z materiałów atestowanych przez uznane instytucje (np. NSF albo FDA). Należy też uwzględnić panujące w instalacji wodnej ciśnienie, jako że wkład piankowy może powodować jego niewielki spadek. Na koniec warto przypomnieć, że samodzielnie nie jest on w stanie uzdatnić wody nieznanego pochodzenia lub zanieczyszczonej mikrobiologicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *