20 lip

Topograf rogówkowy – budowa i sposoby zastosowania

Topograf rogówkowy jest obecnie jednym z najważniejszych urządzeń diagnostycznych we współczesnej okulistyce. Kolejne generacje tych maszyn cechują się coraz dokładniejszymi pomiarami, coraz krótszym czasem ich wykonania, a także coraz mniejszym skomplikowaniem obsługi. Umożliwia to wykorzystanie topografów rogówkowych we wciąż rosnącym zakresie.

Budowa

Najnowocześniejsze urządzenia tego typu cechują się także mniejszymi niż w przypadku starszych technologicznie modeli wymiarami. Ok. 50 cm wysokości i 30 cm boku podstawy, a także waga oscylująca w granicach 10 kg pozwalają umieścić topograf rogówkowy nawet na biurku, tuż obok komputera, do którego poprzez łącze USB trafiają uzyskane obrazy. Rejestruje je cyfrowa kamera o wysokiej rozdzielczości, dzięki mechanizmowi obrotowemu wykonująca serię pomiarów oka (aż 50 na sekundę!) w zakresie od twardówki do twardówki. Poza tym urządzenie wyposażone jest w źródło światła (dioda LED), a także przetwarzający dane procesor.

Mechanizm

Ruchomy punkt fiksacji istotnie ją ułatwia, nawet w przypadku pacjentów z wysoką ametropią. – Dodatkowo specjalny system cyfrowego śledzenia oka umożliwia korekcję zebranych obrazów pod kątem ewentualnych ruchów gałki ocznej w trakcie badania – uzupełnia specjalista z zajmującej się dystrybucją urządzeń okulistycznych firmy Poland Optical. Rotacyjny mechanizm obrazowania umożliwia uzyskanie trójwymiarowego modelu przedniego odcinka oka w zaledwie 2 sekundy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia błędu deformacji, które się zdarza niekiedy podczas dokonywania pomiarów tylko w jednej płaszczyźnie.

Możliwości

Model ten dostarcza informacji w zakresie pachymetrii rogówkowej, zmętnienia torebki tylnej, analizy komory (kąt, objętość, mapa ACD), gęstości soczewki i dokładnych obliczeń IOL. Umożliwia też sporządzenie precyzyjnych map topograficznych i elewacyjnych przedniej oraz tylnej powierzchni rogówki. Elewacja nie jest tu wyprowadzana z pomiaru krzywizny, ale faktycznie mierzona, co pozwala na zdiagnozowanie zniekształceń, ektazji czy stożka rogówki nawet w bardzo wczesnej fazie.

Zastosowanie

Topograf rogówkowy może zostać wykorzystany do badania astygmatyzmu oraz zmian w oczach z jaskrą, jednak najczęściej stosuje się go w badaniach przesiewowych i kontrolnych pacjentów przed zabiegami chirurgii refrakcyjnej (w tym laserowej korekcji wad wzroku) i po nich. Podobnie w przypadku chirurgii zaćmy, a także implantacji korekcyjnych soczewek fakijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *