25 kwi

Odczuwasz obrzęk kolana i ciągły ból? Zgłoś się na badanie USG

Do diagnozowania urazów i schorzeń stawu kolanowego doskonale nadaje się rezonans magnetyczny oraz tomograf komputerowy. Jednak są to stosunkowo drogie badania a czas oczekiwania na ich wykonanie dość długi. Alternatywą dla powyższych badań jest USG. Posiada ono wiele niewątpliwych zalet –  jest bezpieczne, szybkie i dokładne, a także bezbolesne, niedrogie i dostępne niemal od ręki. Dlatego przy bólu i obrzęku kolana warto zgłosić się na USG.

Różnorodne ryzyka urazów stawu kolanowego w życiu codziennym

Staw kolanowy jest przez nas intensywnie eksploatowany i obciążany każdego dnia. Nawet kiedy wydaje nam się, że dajemy naszym nogom odpocząć, kolana wcale nie zaznają spokoju. Dzieje się tak zarówno podczas siadania, jak i w pozycji siedzącej. Niemal nieustannie kolano intensywnie pracuje i ulega naprężeniom, nawet wówczas, kiedy reszta ciała odpoczywa siedząc. Dobrze jest stosować specjalne techniki poruszania się, by minimalnie obciążać kolana. Zalecane są również ćwiczenia i gimnastyka, aby długo cieszyć się dobrym stanem stawów. Nie bez znaczenia pozostaje także nasza dieta. Jednak co najważniejsze, nie lekceważmy sygnałów, jakie wysyła nam nasze ciało.

Jeśli zauważymy obrzęk kolana lub poczujemy jego ból, to nie czekajmy, aż stanie się on niemożliwy do zniesienia. Zgłośmy się natychmiast do lekarza, gdyż szybciej wdrożone leczenie, to znacznie szybszy i pełniejszy powrót do całkowitej sprawności. Czasem, aby doszło do uszkodzenia stawu, wystarczy jeden nieprawidłowy ruch –  podczas wstawania, chodzenia czy biegu. Nie jest ważna przyczyna a właściwe postępowanie po wystąpieniu urazu. Bywa, że dolegliwości pojawiają się dopiero po czasie, ważne jest jednak, by w porę je zauważyć.

Budowa stawu kolanowego

Choć może to zaskakiwać, to właśnie kolano jest największym stawem w ludzkim ciele. Jest on odpowiedzialny zarówno za zginanie i prostowanie, jak i za ruchy rotacyjne. Z tego powodu określany jest mianem stawu zawiaso-obrotowego. Wszystkie te skomplikowane działania są możliwe również dzięki obszernej sieci mięśni i ścięgien, które intensywnie pracują przy każdym ruchu nogi. Ponadto staw kolanowy stanowi podporę dla dużego mięśnia –  czworogłowego uda. Staw kolanowy zbudowany jest z kości udowej i piszczelowej oraz rzepki (trzeszczki). Całe kolano składa się z głowy stawu i z jego panewki; elementy te tworzone są przez kłykcie kości udowej oraz kłykcie kości piszczelowej i powierzchnie stawowe rzepki. Dodatkowo w skład budowy kolana wchodzą dwie łąkotki, które są odpowiedzialne za dopasowanie powierzchni stawowych w trakcie ruchu oraz więzadła zewnętrzne, torebki stawowe i więzadła wewnętrzne. Każdy z tych elementów może ulec uszkodzeniu a wtedy staw puchnie, występują ograniczenia ruchowe i dolegliwości bólowe. Czując tego rodzaju dyskomfort, jest to najodpowiedniejszy moment, by zgłosić się na badanie USG.

Wskazania do wykonania USG kolana

Oprócz występowania bólu, obrzęku i opuchlizny, jest jeszcze szereg wskazań do wykonania badania USG kolana. Dolegliwości, które powodują, że lekarz kieruje pacjenta na USG kolana, to wyczucie guzów w okolicach stawu kolanowego, podejrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów lub idiopatycznego zapalenia stawów, złamanie, zwichnięcie lub skręcenie stawu kolanowego oraz podejrzenie występowania krwiaka lub torbieli w obrębie stawu.

Przygotowanie do badania

Istotną informacją jest, że badanie USG kolana nie musi być poprzedzone żadnymi przygotowaniami. Ponadto pacjenci nie obawiają się badań ultrasonograficznych, ponieważ są one nie tylko szybkie i dokładne, ale także bezbolesne i bezinwazyjne. Pozwalają więc postawić dokładną diagnozę nie narażając pacjenta na dodatkowy ból.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *