30 sie

Badania mikrobiologiczne – charakterystyka

Bardzo często lekarze przepisują pacjentom antybiotyki nie mając pewności, jaki chorobotwórczy drobnoustrój spowodował infekcje. Takie postępowanie może skutkować nieskutecznym leczeniem kolejnymi antybiotykami, co przedłuża chorobę i niszczy naturalną florę bakteryjną – przyczyniając się do osłabienia całego organizmu. Żeby temu zapobiec, i już na wstępie postawić właściwą diagnozę, stosuje się badania mikrobiologiczne.

Przeprowadzenie badań mikrobiologicznych pozwala skutecznie wykryć różnego rodzaju chorobotwórcze drobnoustroje (bakterie, wirusy i grzyby) znajdujące się w organizmie pacjenta. Dzięki nim, możemy stwierdzić, jaki patogen jest przyczyną infekcji, a w przypadku bakterii możemy również określić ich wrażliwość na antybiotyki.

Badania mikrobiologiczne przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych. Najczęściej wykonuje się je w kierunku bakterii (badania bakteriologiczne) oraz w kierunku grzybów (mykologiczne). Rodzaj materiału do badania zależy od rodzaju infekcji stwierdzonej u pacjenta. Może nim być np.: wymaz z gardła i nosa, wymaz z pochwy, wymaz z rany, wymaz ze skóry, a także płyny ustrojowe (krew, mocz), a nawet płyn mózgowo-rdzeniowy.

Przebieg badania

Uzyskany od pacjenta materiał posiewa się na specjalnych pożywkach, będących podłożem wzbogaconym o substancje niezbędne do rozmnażania bakterii. Wzrost bakterii przebiega bardzo różnie – trwając zwykle od 12 do 96 godzin. Po tym czasie kolonie bakteryjne są już wykształcone, co pozwala określić z jakim drobnoustrojem chorobotwórczym mamy do czynienia. Do posiewu można także dodać krążki antybiotykowe, dzięki czemu określamy wrażliwość wyhodowanych bakterii na antybiotyki.

Przygotowanie do badania mikrobiologicznego

Do każdego wymazu musimy się nieco inaczej przygotować.

W przypadku wymazów z gardła, pacjent powinien być na czczo albo co najmniej kilka godzin po posiłku. Nie może też bezpośrednio przed zabiegiem myć ani płukać zębów. Jeżeli chodzi o wymazy z miejsc intymnych, nie należy przed badaniem używać środków odkażających do higieny intymnej. Próbki kału i moczu pobiera się na czczo, wykorzystując do tego specjalny pojemnik – wyjaśnia specjalista z gabinetu Sofimed w Krakowie.

Prawidłowe przeprowadzenie badań mikrobiologicznych jest kluczem do sukcesu w diagnozowaniu i leczeniu chorób wywołanych przez chorobotwórcze drobnoustroje. Biorąc pod uwagę skuteczność diagnostyczną badań mikrobiologicznych, dziwi, że w Polsce wciąż wykonuje się ich tak niewiele. Z pewnością jest to stan rzeczy, który należałoby jak najszybciej naprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *