Transport towarów w kontrolowanej temperaturze
Niektóre towary muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby nie utracić właściwości i nie ulec zniszczeniu. Czas przewozu np. do punktu sprzedaży albo do klienta nie jest tu wyjątkiem. Podczas transportu także trzeba spełniać wszystkie wymogi gwarantujące jakość produktu czy surowca. W jaki sposób można zapewnić kontrolowaną temperaturę na czas przewożenia towarów?
Jakie towary wymagają transportu w kontrolowanej temperaturze?
Towary, które wymagają zapewnienia stałej temperatury przez cały czas, to pokaźna i zróżnicowana grupa. Jakie materiały i wyroby wchodzą w jej skład? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy OCS ANA Group, która świadczy takie usługi na całym świecie.
Stałej temperatury wymagają przede wszystkim materiały organiczne, a w szczególności żywe tkanki. W takich stale kontrolowanych i ściśle określonych warunkach termicznych odbywa się przewóz krwi oraz organów przeznaczonych do przeszczepu. To jednak nie wszystko. Utrzymanie temperatury jest ważne także przy przewozie żywych zwierząt, mięsa, niektórych gatunków roślin, a także leków i niektórych substancji chemicznych.
W zależności od rodzaju towaru wymagana jest różna temperatura. Na jej osiągnięcie i utrzymanie są rozmaite sposoby, a do kontroli służą rejestratory temperatury.
Środki kontroli temperatury towarów w transporcie
Aby móc kontrolować temperaturę, trzeba ją przede wszystkim stale monitorować. Służą temu wspomniane już rejestratory temperatury. Urządzenia te nie tylko pozwalają utrzymać określoną ciepłotę transportowanego towaru, ale też są dla odbiorcy dowodem, że ustalone warunki przewozu zostały zachowane – rejestrator zapisuje wszystkie odczyty, aby można je było okazać przy przekazywaniu przesyłki. Urządzenie Temp Tale® 4USB zapisuje dane do powszechnie stosowanego formatu PDF, aby każdy odbiorca, niezależnie od szerokości geograficznej i warunków sprzętowych, mógł je odczytać.
Oprócz urządzenia rejestrującego temperaturę potrzebne są także rozwiązania służące do tego, aby utrzymać ją na stałym poziomie. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest suchy lód, wykorzystywany do transportu produktów głęboko mrożonych. Substancji tej używa się szczególnie w transporcie napowietrznym i morskim z dalekich stron świata.
Jeżeli tak niska temperatura nie jest konieczna, można skorzystać np. z pudełek specjalistycznych: Bio Therm, Pharma Therm albo Pharma Therm Pallet. Dzięki nim transport w kontrolowanej temperaturze jest bardzo łatwy. Wystarczy umieścić towar w odpowiednim opakowaniu. Zapewniają ochronę nawet do 96 godzin podróży. Taki czas w zupełności wystarczy, aby dowieźć towar nawet w najdalszy kraniec świata.