Zastosowanie kół zębatych
Koło zębate to jeden z podstawowych elementów przekładni zębatych. Wchodzi on też w skład innych powszechnie znanych mechanizmów, takich jak sprzęgło czy pompa zębata. Typowe koło zębate jest zbudowane z trzech głównych części – wieńca zębatego, piasty oraz łącznika. W powszechnym obiegu możemy znaleźć koła walcowe oraz stożkowe. Te pierwsze dzielimy (ze względu na kształt zębów) na proste, skośne, daszkowe i łukowe. Wśród kół stożkowych możemy natomiast wyróżnić koła proste, skośne i łukowe.
Koła zębate w praktyce
Koła zębate znajdują zastosowanie w rozmaitych typach mechanizmów – począwszy od prostych układów napędowych, po wielkie turbiny. Wykorzystuje się je m.in. do budowy zegarka, samochodu, maszyn rolniczych i podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego. Elementy tego typu spotkamy ponadto w maszynach górniczych, energetyce, kolejnictwie, ciepłownictwie i innych branżach związanych z szeroko pojętym przemysłem.
Aby koła zębate dobrze funkcjonowały, powinny być odpowiednio dobrane. Niezwykle istotna jest współpraca wszystkich kół, wchodzących w skład tego samego mechanizmu. Właściwie działające koła przenoszą ruch w sposób równomierny i stały, gwarantują pewność i niezawodność ruchu, nie generują hałasu i zapewniają spore możliwości eksploatacyjne – objaśnia ekspert firmy Patentus, dostawcy nowoczesnych maszyn i urządzeń górniczych.
Przekładnie zębate
Jak wspomnieliśmy, koła zębate znajdują zastosowanie głównie jako element przekładni zębatych. To konstrukcje cechujące się prostotą wykonania i łatwością obsługi, poręcznymi gabarytami, cichą pracą, stabilnością, równomiernością oraz wysoką sprawnością mechanizmów. Często są wykorzystywane w charakterze reduktorów, gdzie prędkość obrotowa na wale wyjściowym jest mniejsza, niż prędkość wału wejściowego. Reduktory te są dedykowane do napędów górniczych urządzeń mechanicznych o poziomej osi elementu roboczego. Bywają też stosowane w przemyśle metalowym, chemicznym czy hutniczym.
Dobierając koła zębate do przekładni i mechanizmów, trzeba zachować należytą ostrożność. Najlepiej powierzyć tego typu prace specjalistom. Tylko wykwalifikowani konstruktorzy, bazujący na szczegółowych obliczeniach, są w stanie dostosować rozwiązania pod konkretne wymagania techniczne, nadając im pożądanej funkcjonalności. Nie należy też korzystać z najtańszych dostępnych rozwiązań, jako że mogą one okazać się niesolidne. Kompleksową pomocą i wsparciem realizacyjnym służą m.in. specjaliści Grupy Kapitałowej Patentus.