Monitoring obiektów przemysłowych – telewizja CCTV
Telewizja CCTV narodziła się w latach 80-tych XX wieku. Chociaż upłynęło już wiele lat, nadal stanowi jeden z najważniejszych elementów systemów zabezpieczeń stosowanych w obiektach przemysłowych. Prowadzenie monitoringu wizyjnego pozwala podnieść poziom ochrony w przedsiębiorstwie, a jednocześnie kontrolować pracę zatrudnionych osób. W jaki sposób działa telewizja CCTV?
Jak działa telewizja CCTV?
Telewizja CCTV, zwana również monitoringiem wizyjnym, oznacza „telewizję o zamkniętym obwodzie”. Jej działanie polega na wzajemnej współpracy urządzeń, służących do:
- Odbioru obrazu przez kamery
- Przetwarzania obrazu
- Przekazywania obrazu
- Archiwizacji obrazu na dysku twardym
- Wyświetlania obrazu (i dźwięku).
Współczesna telewizja przemysłowa wykorzystuje możliwości i innowacje technologiczne oraz informatyczne. Dlatego to nie tylko najczęściej wykorzystywany system ochrony, ale również jeden z najpewniejszych sposobów na zagwarantowanie bezpieczeństwa mienia i ludzi – komentuje nasz rozmówca z firmy Impel Security Polska.
Z jakich elementów składa się system monitoringu przemysłowego?
Każdy przedsiębiorca zainteresowany wykorzystaniem monitoringu przemysłowego we własnej firmie, powinien wiedzieć, jakie urządzenia się na niego składają. To:
- Kamery przemysłowe wyposażone w obiektywy
- Urządzenia służące do rejestrowania obrazu
- Monitory, na których będzie można wyświetlić zarejestrowany materiał
- Zasilacze
- Przewody transmisyjne pozwalające stworzyć architekturę całego systemu albo urządzenia niezbędne do stworzenia systemu bezprzewodowego. Chociaż jest bardziej kosztowny, to pozwala znacznie skrócić czas wykonywania inwestycji
- Drobne akcesoria, niezbędne do wykończenia instalacji telewizji przemysłowej, w tym obudowy, wtyki oraz uchwyty.
Kamery CCTV są najważniejszym elementem monitoringu, ponieważ odpowiadają za rejestrację obrazu i przekazywanie go w postaci elektronicznej do urządzeń odpowiedzialnych za jego przetwarzanie. Im lepsza kamera, tym więcej detali będzie widocznych na zapisanym obrazie, dlatego nie warto oszczędzać na dobrej jakości sprzętach.
Zalety telewizji CCTV
Monitoring obiektów przemysłowych z zastosowaniem telewizji CCTV wiąże się z wieloma zaletami. To przede wszystkim:
- Możliwość nowoczesnego zabezpieczenia mienia firmy
- Mniejsza ilość kradzieży w obiektach przemysłowych z zainstalowaną telewizją CCTV
- Kontrola wykonywania obowiązków zatrudnionych w firmie pracowników
- Możliwość przechowywania i przeglądania zapisanych materiałów, kiedy będzie taka potrzeba
- Dostępność do oprogramowania pozwalającego na zdalne sterowanie systemem ochrony, bez względu na to, w jakim miejscu świata się znajdujemy
- Użytkowanie kamer bez względu na panujące warunki atmosferyczne
- Całodobowa obserwacja i rejestracja materiału
- Niskie koszty w porównaniu z możliwościami, jakie otrzymujemy wraz z wyborem i wykorzystaniem monitoringu obiektów przemysłowych.