28 cze

Do czego można wykorzystać gięcie blach

Gięcie blach to, najogólniej rzecz biorąc, sposób obróbki materiałów, który polega na kształtowaniu różnych form z elementów metalowych, takich jak blachy, pręty, kształtowniki czy rury. Możliwe jest ich wyginanie, zwijanie i prostowanie. W zależności od wybranej maszyny wykonuje się gięcie na prasach, przeciąganie czy gięcie za pomocą walców. Do czego wykorzystuje się tak pozaginane elementy?

Technologia gięcia blach

W procesie gięcia na ogół wykorzystywane są prasy krawędziowe, a więc zaawansowane urządzenia, które są proste w obsłudze i wydajne. Nowoczesne prasy CNC są sterowane komputerowo. Dzięki temu można je dowolnie zaprogramować i uzyskać tym samym seryjną produkcję powtarzalnych dowolnych elementów. Technologia CNC pozwala na wytwarzanie kształtów o wysokim stopniu skomplikowania. Dobrze zaprogramowane urządzenie nie tylko jest w stanie wykonać odpowiednią formę, ale wielokrotnie ją powielać, cały czas zachowując taki sam kształt. Nowoczesna technologia komputerowa CNC zapewnia również wysoką jakość produkowanych elementów. Nie wymagają one już po wszystkim dodatkowej obróbki. Ale to nie jedyna technologia, którą można wykorzystać do gięcia blach. Cały ich szereg, z krawędziarką sterowaną numerycznie na czele oferują takie firmy jak na przykład Kamen z Pustkowa. Główną zaletą takiego gięcia jest to, że ogranicza się do minimum ilość spawów, a to znacząca poprawia żywotność giętego materiału i konstrukcji urządzenia, w którym się on później znajdzie.

Gdzie wykorzystuje się blachę giętą?

Gięcie w technologii numerycznej CNC jest gwarancją szybkiego, sprawnego oraz bezproblemowego wykonywania określonych elementów. Efekt końcowy jest satysfakcjonujący dla klienta, bo nie musi długo oczekiwać na realizację zlecenia oraz dla firmy, która za sprawą tej technologii może wyeliminować błędy i straty powstające nieraz na skutek procesu produkcyjnego.

Do czego można wykorzystać gięcie blach? Przede wszystkim ich obróbka wykorzystywana jest na bardzo szeroką skalę w przemyśle budowlanym. Obecnie ciężko jest sobie wyobrazić wykończenie jakiegokolwiek dachu bez możliwości odpowiedniego ukształtowania blachy. Ponadto gięcie blach wykorzystywane jest nie tylko podczas produkcji pokryć dachowych, ale i wszelkiego rodzaju rynien, rur spustowych, okapników, parapetów, wiatrownic, barier przeciwśniegowych oraz wielu innych elementów. Gięcie blach wykorzystywane jest zresztą także w wielu innych dziedzinach przemysłu. Możliwości wykorzystywania tej nowoczesnej technologii jest naprawdę sporo. Wystarczy wymienić przemysł drzewny, motoryzacyjny, przetwórczy czy meblarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *