17 Lip

Charakterystyka wentylatorów przemysłowych

Prawidłowa wentylacja nie tylko zapewnia komfortowe warunki pracy osobom zatrudnionym w danym zakładzie, ale też umożliwia zachodzenie rozmaitych procesów przemysłowych w praktycznie każdej branży. Różnorodność tych procesów w zależności od konkretnej gałęzi przemysłu, a także różnorodność konstrukcji i wyposażenia budynków generuje zapotrzebowanie na różnego rodzaju wentylatory.

– Typ  oraz wielkość urządzenia powinny zostać dobrane z uwzględnieniem takich czynników jak przeznaczenie oraz związane z nim wymogi dotyczące wydajności i oporów przepływu danej instalacji czy warunki, w których wentylator będzie pracował – mówi przedstawiciel hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

Zasięg urządzenia na przykład powinien być skorelowany z wysokością wentylowanego pomieszczenia, przy czym w okresach letnich zalecana wysokość zawieszenia wentylatora o zasięgu np. 10 m wynosi 8-9 m. Taki wentylator sprawdzi się w pomieszczeniu o wysokości 10 m i powierzchni wynoszącej od 70 do 180 m kw.

Rodzaje urządzeń

Nie tylko jednak rozmiar ma znaczenie. Istotny jest również rodzaj zastosowanego urządzenia oraz związany z jego budową (np. osiową czy promieniową) sposób działania, w wariancie nisko-, średnio- albo wysokociśnieniowym. Do typowych zadań filtrowentylacyjnych przeznaczone są tzw. wentylatory czystego powietrza, czyli wentylatory odciągające wyposażone w odpowiednie filtry. W instalacjach pneumatycznie odprowadzających materiały resztkowe takie jak pył, wióry, trociny, ścinki papieru, kartonu, bibułki czy folii potrzebna jest znacznie większa wydajność tudzież moc, w którą wyposażone są z kolei wentylatory transportowe. Istnieją też wentylatory rozdrabniające (tnące) tego typu materiały, przeznaczone do pasm brzegowych chociażby w branży papierniczej.

Wentylatory przenośne

Osobną kategorią wentylatorów przemysłowych są urządzenia przenośne, przystosowane do ciągłej pracy. Ustawione na podłodze w dowolnym miejscu, generują silny strumień powietrza (w wybranych wersjach sięgający nawet 40 m), który skierować można zarówno na ludzi zajmujących stanowiska pracy, jak i na wymagające chłodzenia maszyny. Niektóre modele wyposażone są w ułatwiające przemieszczanie kółka oraz funkcję zmieniania wydajności. Ich największe wady to stosunkowo głośna praca i wysoka cena.

Ciszej i taniej

Na drugim krańcu spektrum, jeśli chodzi o koszty i hałas, znajdują się wentylatory dachowe, w zastosowaniach przemysłowych cechujące się zwiększoną średnicą i wydajnością. Występują zarówno w wersji nawiewnej, jak i wyciągowej, charakteryzują się też relatywnie niskim poborem energii. Również inne rodzaje wentylatorów przemysłowych coraz częściej wyposażone są w obniżające zużycie prądu energooszczędne silniki i przetworniki częstotliwości, a także w tłumiki hałasu. Ten ostatni czynnik wyeliminować można też poprzez zabudowanie wentylatora w komorze dźwiękochłonnej.

Do zadań specjalnych

Na koniec warto wspomnieć o istnieniu wentylatorów przeznaczonych do zadań specjalnych i przystosowanych do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Są to urządzenia wykonane ze stali szlachetnej, wentylatory przeciwwybuchowe z certyfikatem ATEX, maszyny wyposażone w elementy dodatkowo redukujące wibracje czy też tzw. noże powietrzne umożliwiające wytworzenie laminarnej kurtyny powietrznej, gdy zachodzi taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *