17 lip

Charakterystyka wentylatorów przemysłowych

Prawidłowa wentylacja nie tylko zapewnia komfortowe warunki pracy osobom zatrudnionym w danym zakładzie, ale też umożliwia zachodzenie rozmaitych procesów przemysłowych w praktycznie każdej branży. Różnorodność tych procesów w zależności od konkretnej gałęzi przemysłu, a także różnorodność konstrukcji i wyposażenia budynków generuje zapotrzebowanie na różnego rodzaju wentylatory.

– Typ  oraz wielkość urządzenia powinny zostać dobrane z uwzględnieniem takich czynników jak przeznaczenie oraz związane z nim wymogi dotyczące wydajności i oporów przepływu danej instalacji czy warunki, w których wentylator będzie pracował – mówi przedstawiciel hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

Zasięg urządzenia na przykład powinien być skorelowany z wysokością wentylowanego pomieszczenia, przy czym w okresach letnich zalecana wysokość zawieszenia wentylatora o zasięgu np. 10 m wynosi 8-9 m. Taki wentylator sprawdzi się w pomieszczeniu o wysokości 10 m i powierzchni wynoszącej od 70 do 180 m kw.

Rodzaje urządzeń

Nie tylko jednak rozmiar ma znaczenie. Istotny jest również rodzaj zastosowanego urządzenia oraz związany z jego budową (np. osiową czy promieniową) sposób działania, w wariancie nisko-, średnio- albo wysokociśnieniowym. Do typowych zadań filtrowentylacyjnych przeznaczone są tzw. wentylatory czystego powietrza, czyli wentylatory odciągające wyposażone w odpowiednie filtry. W instalacjach pneumatycznie odprowadzających materiały resztkowe takie jak pył, wióry, trociny, ścinki papieru, kartonu, bibułki czy folii potrzebna jest znacznie większa wydajność tudzież moc, w którą wyposażone są z kolei wentylatory transportowe. Istnieją też wentylatory rozdrabniające (tnące) tego typu materiały, przeznaczone do pasm brzegowych chociażby w branży papierniczej.

Wentylatory przenośne

Osobną kategorią wentylatorów przemysłowych są urządzenia przenośne, przystosowane do ciągłej pracy. Ustawione na podłodze w dowolnym miejscu, generują silny strumień powietrza (w wybranych wersjach sięgający nawet 40 m), który skierować można zarówno na ludzi zajmujących stanowiska pracy, jak i na wymagające chłodzenia maszyny. Niektóre modele wyposażone są w ułatwiające przemieszczanie kółka oraz funkcję zmieniania wydajności. Ich największe wady to stosunkowo głośna praca i wysoka cena.

Ciszej i taniej

Na drugim krańcu spektrum, jeśli chodzi o koszty i hałas, znajdują się wentylatory dachowe, w zastosowaniach przemysłowych cechujące się zwiększoną średnicą i wydajnością. Występują zarówno w wersji nawiewnej, jak i wyciągowej, charakteryzują się też relatywnie niskim poborem energii. Również inne rodzaje wentylatorów przemysłowych coraz częściej wyposażone są w obniżające zużycie prądu energooszczędne silniki i przetworniki częstotliwości, a także w tłumiki hałasu. Ten ostatni czynnik wyeliminować można też poprzez zabudowanie wentylatora w komorze dźwiękochłonnej.

Do zadań specjalnych

Na koniec warto wspomnieć o istnieniu wentylatorów przeznaczonych do zadań specjalnych i przystosowanych do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Są to urządzenia wykonane ze stali szlachetnej, wentylatory przeciwwybuchowe z certyfikatem ATEX, maszyny wyposażone w elementy dodatkowo redukujące wibracje czy też tzw. noże powietrzne umożliwiające wytworzenie laminarnej kurtyny powietrznej, gdy zachodzi taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *