Budowa i zastosowanie kluczy dynamometrycznych
Klucze dynamometryczne większości z nas kojarzą się po prostu z fizyką. Z pewnością nie jest to jednak zagadnienie obce dla zapalonego majsterkowicza, mechanika samochodowego, czy miłośnika motoryzacji. Nazwa tego gadżetu nie jest przypadkowa: klucz dynamometryczny ze sprężonym mechanizmem wykorzystuje zasadę działania dynamometru, inaczej siłomierza. W jaki sposób działa, jakie ma zastosowanie w motoryzacji i jakie są zasady korzystania z tego narzędzia?
Sposób działania klucza dynamometrycznego
Klucz dynamometryczny pozwala nam dokręcić śrubę lub nakrętkę z określoną siłą, którą nazywamy momentem. Nasze skojarzenia z fizyką są bardzo słuszne, ponieważ narzędzie to wykorzystuje prawa fizyki, które związane są z własnością ciał sprężystych. Ciała sprężyste pod wpływem siły odkształcają się w sposób wprost proporcjonalny i przewidywalny. Dzięki temu, że możemy ustawić określony moment klucza dynamometrycznego, odpowiednio naciągnąć sprężynę, możemy dokręcić połączenie z zamierzoną siłą. Jest to analogiczne do działania siłomierza. Kiedy osiągniemy założoną siłę dokręcenia, w kluczu przeskakuje specjalna zapadka. Słyszymy wtedy charakterystyczne kliknięcie, a to znak, że śruba lub nakrętka jest we właściwej pozycji.
Zastosowanie klucza w motoryzacji
W naszych samochodach znajduje się wiele delikatnych połączeń, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Trzeba przy nich uważać, stosować konkretną siłę podczas dokręcania. Jeżeli siła będzie zbyt duża, możemy przekroczyć granicę wytrzymałości śruby – dowiadujemy się w firmie Mechanizacja z Katowic. Nie tylko zbyt duża siła jest niebezpieczna, ale także zbyt mała. Nie chcemy, by w połączeniach powstały jakiekolwiek luzy, ponieważ w czasie drgań samochodu podczas jazdy, zużycie materiału będzie się pogłębiało. Najczęściej podawany przykład to głowica silnika, która bezwzględnie powinna być dokręcana za pomocą klucza dynamometrycznego. Zależy nam na tym, by odpowiednio docisnąć uszczelkę, która znajduje się pod głowicą. Jeżeli użyjemy nieodpowiedniej siły, utracimy szczelność między głowicą a blokiem cylindrów. Klucze dynamometryczne stosowane są również do regulowania nakrętek kół, czy montażu samochodowych akcesoriów, takich jak rowerowe bagażniki.
Zasady korzystania
Pierwszy krok to ustalenie, jaki moment jest potrzebny do dokręcenia danego połączenia. Jeżeli mówimy o samochodach, informacje na ten temat powinniśmy znaleźć w książce obsługi pojazdu. Aby odpowiednio ustawić klucz, przekręcamy rękojeść, tak by uzyskać położenie, wskazujące na uzyskanie odpowiedniego momentu. Następnie blokujemy uchwyt, by w trakcie dokręcania oczekiwana siła się nie zmieniła. Gdy zostanie ona osiągnięta, usłyszymy wspomniane już kliknięcie, po którym przestajemy dokręcać śrubę, czy nakrętkę. Aby zadbać o żywotność naszego klucza, po zakończeniu prac przestawiamy moment na wartość najniższą. Solidne klucze dynamometryczne długo będą służyły nam przy intensywnych pracach.