Zastosowanie elementów szklanych w aranżacji wnętrz
Szkło oferuje nieskończone możliwości aranżacji wnętrz, a jego zaletami są nie tylko wartości estetyczne, wysoka funkcjonalność, bezpieczeństwo, ale i tworzenie poczucia większej przestrzeni.
Na rynku dostępne są różne rodzaje powierzchni szklanych, które można wykorzystać do projektowania wnętrz: szkło przezroczyste, szkło półprzezroczyste, szkło tłoczone, szkło barwione / malowane, szkło z nadrukiem i grawerowane, szkło piaskowane, szkło trawione kwasem, szkło bąbelkowe, szkło kryształowe itd. Tak jak jest tak wiele różnych rodzajów szkła, tak samo można użyć szkła na wiele różnych sposobów, ograniczonych jedynie wyobraźnią.
Szkła we wnętrzach są wykorzystane w drzwiach, oknach, ścianach, ściankach działowych, elementach mebli oraz jako elementy czysto dekoracyjne. W zależności od koncepcji projektu, osobistego stylu mieszkańców domu i celu, projektanci podejmują decyzję o wyborze stosownego rodzaju szkła z szerokiej oferty dostępnej obecnie na rynku.
Szkło jako doskonały element dekoracyjny
Szkło w aranżacji wnętrz pomaga wnieść do pokoju element ponadczasowości. Podnosi wartość estetyczną pomieszczenia, jednym z trendów jest tworzenie mebli rzeźbionych z tej substancji. Ich zaletą jest, że nie są one kruche tak jak kiedyś. Hartowane czy laminowane szkło jest znacznie trwalsze i bezpieczne w użytkowaniu w aranżacji wnętrz. I tak na przykład eleganckie szklane balustrady czy blaty, tradycyjnie zarezerwowane dla powierzchni biurowych stały się popularne także w domach.
Szkło pomaga optycznie powiększyć przestrzeń i wpuścić więcej światła
Jednym z głównych powodów, dla których warto zdecydować się na użycie szkła we wnętrzu, jest ogromny efekt, jaki ten przezroczysty materiał wywiera na przestrzeń. Na przykład, w małym salonie, może pomóc w uzyskaniu bardziej przestronnego, większego pomieszczenia, co można łatwo uzyskać dzięki szklanym drzwiom lub ściance działowej. Inną opcją jest użycie przeszklonych drzwi i ścianek działowych, aby zachować nieco bardziej prywatny charakter pomieszczenia, nie tracąc na przestrzeni.
Zwiększenie dostępu naturalnego światła jest jedną z największych korzyści, jakie szklane elementy wnoszą do pomieszczeń. Przez zalewanie wnętrza światłem dziennym przeszklenie może przekształcić przestrzeń, która po prostu wygląda dobrze, w przestrzeń, która sprawia, że czujemy się wspaniale. Zwłaszcza, jeśli chodzi o centralne pomieszczenia, takie jak kuchnie, jadalnie lub łazienki (przestrzenie, które są używane często i regularnie przez cały dzień). Włączenie naturalnego światła do wystroju wnętrz może pomóc nam w pełni wykorzystać światło słoneczne i poprawić komfort życia.
Przy wyborze elementów szklanych ważne jest, aby rozważyć, w jaki sposób dane elementy pasują do przestrzeni w szerszym znaczeniu. Jeśli na przykład w pokoju znajduje się mnóstwo naturalnego światła ze świetlika, wybór szkła jako elementu tematycznego w mniejszych elementach projektu pomoże stworzyć ogólne poczucie harmonii. Naturalne światło również daje piękny efekt na detalach o mniejszym szkle, kaskaduje i odbija się w sposób przyciągający wzrok, a także stanowi podświetlenie drobniejszych elementów wystroju wnętrza.
Powierzchnie szklane a funkcjonalność
Możliwości zastosowanie szkła w architekturze i dekoracji wnętrz są nieskończone. Oprócz tego, że stanowi niesamowity element dekoracyjny, szkło jest również niezwykle praktyczne i funkcjonalne. Pomaga zredukować poziom hałasu i przemieszczania się dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego, a także udowodniono, że wspomaga wyciszenie. Dodatkowo wykonane z niego elementy są łatwe w konserwacji i bezpieczne.
Podsumowując, szkło w aranżacji wnętrz jest trendem, który na pewno długo się utrzyma, a jego wykorzystanie z pewnością zmieni wygląd każdej przestrzeni mieszkalnej. Chociaż szkło może być kojarzone tylko z elementami strukturalnymi, takimi jak okna i drzwi, jako materiał szkło może być również efektywnie wykorzystane do tworzenia dowolnych elementów wyposażenia pomieszczeń, niezależnie od tego, czy jest to mała szklana miska zlewu, czy duży przeszklony stół.