Kiedy warto zdecydować się na naprawę zamków w drzwiach?
Istnieje niezliczona ilość powodów do wymiany zamków w drzwiach. Najczęściej spotykanym scenariuszem jest uszkodzenie zamka, skutkujące całkowitym zablokowaniem pracy mechanizmu. Wkładka może się zużyć w wyniku wieloletniej eksploatacji i jest to zjawisko zupełnie naturalne. Do dość częstych, nieszczęśliwych przypadków należy złamanie klucza w zamku, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z urządzeniami starego typu.
Kto najczęściej wymienia zamki?
Bardzo dużą grupę klientów wrocławskiego Pogotowia Zamkowego tworzą studenci. To właśnie im najczęściej zdarza się złamać klucz w drzwiach, podczas prób przekręcenia go na siłę. Do dość częstych przypadków należą sytuacje, w których jeden z lokatorów wyłamał zamek, będąc uwięzionym w środku przed dowcipnego lub zapominalskiego kolegę, który zamknął swojego przyjaciela w środku bez kluczy. Podpowiadamy: tańszą opcją jest wezwanie ślusarza, który uwolni cię z opresji.
Dość powszechnym powodem do wymiany zamków w drzwiach wejściowych są rozstania i wyprowadzki. Najczęściej na podjęcia takich kroków decydują się właściciele mieszkań po wypowiedzeniu lokalu uciążliwym najemcom oraz… osoby, które właśnie zakończyły dłuższą relację uczuciową, a były partner odmówił zwrotu swojego kompletu kluczy. Wymiana zamka jest w tym przypadku najrozsądniejszym i najprostszym rozwiązaniem.
Wymiana zamka czy samej wkładki?
Mówiąc ściślej, w większości przytoczonych wyżej sytuacji wymiana całego zamka nie jest konieczna. Nawet jeśli wzywasz ślusarza w momencie, kiedy zamek wydaje się całkiem stracony, często wystarczająca okazuje się jego naprawa, a nawet samo naoliwienie. Jeśli specjalista orzeknie, że mechanizmu w żaden sposób nie da się uratować, zwykle wystarczy wymiana samej wkładki, czyli tej części zamka, do której wkładasz klucz.
Natomiast w sytuacji, gdy zamek uległ uszkodzeniu w wyniku włamania i naruszona została również konstrukcja samych drzwi do mieszkania, konieczna jest oczywiście wymiana całego zamka.
Sygnał do wymiany wkładki
Wymianą wkładki zamka warto zainteresować się zanim dojdzie do nieszczęścia, czyli całkowitego zablokowania mechanizmu. Możemy przysiąc, że jeśli zaniedbasz zamek i zignorujesz pierwsze objawy ostrzegawcze, zepsuje się on całkowicie w najmniej odpowiednim momencie: przed wyjazdem na wakacyjny urlop, gdy śpieszysz się na samolot lub przed ważnym spotkaniem zawodowym lub egzaminem.
Objawy, które powinny skłonić cię do konsultacji ze specjalistą w sprawie ewentualnej wymiany zamka, to m.in. uczucie luzu podczas wkładania i przekręcania klucza wewnątrz mechanizmu lub wręcz przeciwnie, utrudniona praca zamka. Niepokojące powinno być również zgrzytanie mechanizmu podczas przekręcania klucza i opadanie klamki.