Podłogi olejowoskowane – zabezpieczenie, konserwacja, czyszczenie
Zdecydowałeś się na drewnianą podłogę w swoim domu – nic dziwnego – drewno to piękny i szlachetny materiał. Jednakże oprócz decyzji związanych z wyborem rodzaju i gatunku drewna, producentem towaru, krajem pochodzenia, kolorem, czy jego fakturą, będziesz musiał podjąć jeszcze jedna ważną decyzję, która zaważy na użytkowaniu przyszłej podłogi przez najbliższe lata.
Chodzi oczywiście o sposób zabezpieczenia drewna przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi. Do niedawna w większości wybieraliśmy podłogi lakierowane, czując się bezpieczniej, gdy twarda warstwa ochronna dzieliła przestrzeń na drewno i to co ponad nim. Dziś wybieramy o wiele bardziej świadomie, nie bojąc się nowych rozwiązań, które niosą ze sobą szereg korzyści. Drewno zabezpieczone olejowoskiem, może być właśnie tym czego szukasz.
Czym jest olejowosk?
Olejowoski używane do zabezpieczenia powierzchni drewnianych przed zniszczeniami są w rzeczywistości olejami pochodzenia naturalnego wzbogaconymi dodatkowo cząsteczkami wosku. Olejowosk ma zatem wszelkie właściwości oleju, z tą różnicą że oprócz ochrony podłogi od środka poprzez wnikanie w strukturę drewna, chroni ją także od zewnątrz dzięki warstwie wosku na powierzchni. Tak więc wosk zabezpiecza cząsteczki oleju, a te z kolei naszą podłogę. Dzięki takiej strukturze pokrycia olejowoski w odniesieniu do olejów mają wyższą odporność na ścieranie, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, przy niemal identycznym poczuciu struktury drewna.
Korzyści płynące z zabezpieczenia podłogi drewnianej olejowskiem
Przy rosnącej świadomości ekologicznej olejowoski mogą być dobrą alternatywą pomiędzy naturalnymi olejami a chemicznymi lakierami. Z jednej strony prezentują EKO podejście do tematu, a z drugiej są odporniejsze na uszkodzenia niż podłogi olejowane. To jednak nie jedyna ich zaleta. Przewaga nad lakierami objawia się także tym, że w razie uszkodzenia można dokonać punktowego wypełnienia, bez konieczności szlifowania całej powierzchni. W przypadku większych uszkodzeń, można także wymienić bez większych problemów kilka desek, bez konieczności ściągania całej powierzchni w danym pomieszczeniu. Jako, że olejowoski zachowują wszystkie właściwości olejów, drewno ma wyczuwalną strukturę i z czasem szlachetnie ciemnieje. Podłoga nie jest śliska i połyskliwa, a ponadto gromadzi i oddaje ciepło w naturalny sposób. Dzięki zastosowaniu różnorakich barwników możliwe jest otrzymanie mniej spotykanych kolorów drewna. W przeciwieństwie do podłóg lakierowanych, te pokryte olejowoskiem nie przyciągają także kurzu, dzięki czemu częstotliwość odkurzania może nieco zmaleć.
Jak czyścić i konserwować podłogę olejowoskowaną?
Podłogi olejowoskowane czyścimy w podobny sposób jak te olejowane. Piasek zamiatamy za pomocą miękkiej zmiotki, a wszelkie zabrudzenia czy zalania wycieramy wilgotną ściereczką, przy czym całość należy także osuszyć. Drewniane podłogi pokryte olejowoskiem należy myć wilgotnym (w żadnym wypadku nie mokrym), płaskim mopem za pomocą środków przeznaczonych do czyszczenia podłóg olejowoskowanych. Dzięki temu nie tylko usuniemy zabrudzenia i wzmocnimy warstwę ochronną wosku na powierzchni, ale także nie zniszczymy naszej podłogi. Użycie preparatów do innego typu zabezpieczenia podłóg może doprowadzić do powstania plam i przebarwień, które następnie trzeba będzie usunąć i nanieść na nowo olejowosk w uszkodzonych miejscach. Zdecydowanie lepiej oszczędzić sobie syzyfowej pracy i zwracać uwagę na przeznaczenie środków czyszczących, a także na sposób zastosowania tych właściwych (zwracać uwagę na zalecenia producentów i proporcje). W przypadku konserwacji podłogi producenci zalecają impregnację przynajmniej raz do roku, a w przypadku bardzo ruchliwych pomieszczeń nawet dwa razy w roku, jednakże średnia długość gwarancji, bez konieczności ponownego nanoszenia olejowosku wynosi od 5 do 7 lat. Trwałość w połączeniu z pięknym wyglądem mogą okazać się strzałem w dziesiątkę w każdym domu.
Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych