Pielęgnacja nagrobków z marmuru
Dbanie o groby najbliższych jest bardzo istotne nie tylko ze względu na pamięć o nich – odpowiednia pielęgnacja nagrobka zapewni mu trwałość i estetyczny wygląd na wiele lat. Do jednych z najbardziej eleganckich materiałów, z których wytwarza się nagrobki, należy marmur. Jest to jednak kamień wymagający, który należy pielęgnować w odpowiedni sposób.
Jak dbać o groby
Każdy właściciel zakładu kamieniarskiego z pewnością przyzna, że o groby bliskich trzeba dbać nie tylko przed 1 listopada, ale przez cały rok. Jedynie systematycznie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że zachowają się w świetnym stanie przez długi czas.
–Groby konserwować należy przynajmniej dwa razy w roku, a konkretnie przed okresem zimowym, by zabezpieczyć je przed pękaniem oraz przed okresem letnim. Regularnie powtarzane zabiegi sprawią, że nagrobki będą łatwe w utrzymywaniu czystości, a jednocześnie bardzo estetyczne – radzi nasz rozmówca reprezentujący Zakład Kamieniarski Stanisław Guzik.
Aby pielęgnacja nagrobka nie była zbyt uciążliwa, warto pomyśleć o niej już na etapie jego budowy. Warto zastanowić się nad tym na jaki materiał się zdecydować i jakie wybrać litery. Nie warto też przesadzać z dużą ilością ozdobników, ponieważ ich pielęgnacja bywa często dość wymagająca.
Nagrobki z marmuru – jak je pielęgnować
To w jaki sposób należy czyścić i konserwować nagrobek zależy nie tylko od jego stanu, ale też od rodzaju kamienia, z którego został on wykonany. Jednym z łatwiejszych do utrzymania kamieni jest marmur, który jednak może ulegać zabrudzeniom ze względu na swoją porowatą strukturę.
Do czyszczenia nagrobków z marmuru trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie środki i akcesoria, takie jak płyn do czyszczenia nagrobków marmurowych, amoniak, wodę, szczotkę z naturalnego włosia i drewnianą skrobaczkę. Przed rozpoczęciem czyszczenia, należy dokładnie obejrzeć grobowiec i ocenić w jakim stanie jest płyta nagrobkowa. Gdy jest pokruszona, a kawałki kamienia łatwo się odłupują, konieczne jest zlecenie jej naprawy – istnieje ryzyko, że podczas czyszczenia doszłoby do jeszcze większych uszkodzeń.
W przypadku całej, nieuszkodzonej płyty, czyszczenie rozpocząć należy od polania jej wodą w celu nawilżenia kamienia. Następnie, przy pomocy drewnianej skrobaczki (nie plastikowej – zostawia na kamieniu ślady!), trzeba usunąć wszelkiego rodzaju narośle, takie jak mech, grzyby czy huba.
Kolejnym etapem jest czyszczenie nagrobka wodą ze środkiem do czyszczenia marmuru. Roztwór sporządzić należy zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. Jeśli na płycie nagrobkowej zauważycie tłuste plamy, warto dodać do płynu także amoniaku, jednak nie wolno czyścić nią wtedy brązu i części metalowych. Ponadto, co jakiś czas trzeba polewać kamień czystą wodą, a na koniec spłukać nią cały grobowiec.
Warto wiedzieć, że środków do czyszczenia marmuru używać można nie częściej, niż co 18 miesięcy, a czystą wodą spłukiwać można nagrobek zawsze, o ile producent środka do czyszczenia nagrobków nie zamieścił na etykiecie innych informacji.