Jakie wypełnienie do balustrad?
Balustrady balkonowe i tarasowe oraz barierki do schodów zewnętrznych i wewnętrznych pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Ale bezpieczeństwo to nie jedyne kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając balustrady. Równie istotny jest ich walor estetyczny, a także trwałość i codzienne użytkowanie. Zobacz, z czego tworzy się wypełnienia do balustrad i na co zwrócić uwagę, wybierając materiał, by cieszyć się bezpieczną i atrakcyjną wizualnie balustradą.
Rodzaje wypełnień do balustrad
Pełne, kurtynowe i ażurowe – to najczęściej spotykane rodzaje balustrad. Pierwsze to całkowite pokrycie przestrzeni między poręczą a powierzchnią konstrukcji (schodów lub balkonu czy tarasu). Balustrada pełna jest zwykle murowana (cegła) lub wykonana z betonu, ale występuje też w lżejszej optycznie wersji szklanej (tafle) lub gipsowo-kartonowej (płyty). Balustrady kurtynowe składają się zwykle z wypełnień szklanych lub blaszanych, przylegających do konstrukcji głównej. Z kolei w balustradzie ażurowej części wypełnienia są pomiędzy słupkami konstrukcyjnymi lub do stopnic. W praktyce to najczęściej pionowe czy poziome tralki. Najczęściej spotykanymi w wypełnieniach barierek na schody czy balustrad na balkon materiałami są metal, drewno i szkło.
Balustrady metalowe
Metalowe wypełnienia to jeden z najczęstszych wyborów zarówno architektów, jak i prywatnych właścicieli domów. Powód jest prosty. Metal to bardzo trwały, efektowny, a przy tym łatwy w konserwacji materiał, który przez lata zachowuje atrakcyjny wygląd, nie tracąc na swojej jakości. Takie wypełnienia pasują zarówno do balustrad metalowych, jak i wykonanych z innych materiałów, np. drewna czy kamienia. Pionowe tralki, poziome profile czy popularne ostatnio linki ze stali nierdzewnej mogą być wykonywane w różnych przekrojach i montowane w dowolnych odstępach. Dzięki temu możemy uzyskać efekt lekkości lub – przeciwnie – gęstej, ciężkiej dekoracji, która pasuje do wnętrz z przepychem, stylizowanych na klasyczne (tutaj świetnie sprawdzają się też elementy stalowe kute z motywami roślinnymi). Balustrady metalowe są nie tylko efektowne i trwałe. Nie „łapią” zanieczyszczeń tak bardzo jak choćby wypełnienia szklane i łatwo się je czyści (także balustrady balkonowe).
Balustrady drewniane
Drewno jest z kolei materiałem wyjątkowo wdzięcznym w aranżacji wnętrz. Nie tylko stwarza sporo możliwości dekoracyjnych, ale przede wszystkim nadaje wnętrzu klasy i wyjątkowego klimatu. Balustrady drewniane (zewnętrzne i wewnętrzne) wypełniane są zwykle pionowo lub poziomo mocowanymi deskami wykonanymi z drewna naturalnego lub polimerowego. Ale równie popularne są nieco lżejsze toczone, rzeźbione czy frezowane tralki bądź listwy, a w poziomie – drewniane wstęgi czy listwy. Drewniane wypełnienie dobrze wygląda z elementami metalowymi, np. balustradami ze stali nierdzewnej, ale świetnie komponuje się także ze szkłem. Z uwagi na to, że balustrady z drewnem nadają wnętrzu ciężkości, są najczęstszym wyborem w przypadku balustrad balkonowych i barierek tarasowych, ewentualnie barierek na schody zewnętrzne. We wnętrzach lepiej sprawdzają się balustrady metalowe bądź balustrady szklane.
Balustrady szklane
Najmodniejsze i najczęściej wybierane do nowoczesnych, industrialnych wnętrz wypełnienia są wykonane właśnie ze szkła. Oczywiście, z uwagi na przeznaczenie i miejsce montażu wypełnienia szklanego nie jest to zwykłe szkło, a szkło hartowane, zabezpieczone dodatkowo warstwą folii i odporne tym samym na działanie czynników zewnętrznych. Balustrady z wypełnieniem szklanym prezentują się bardzo okazale zarówno w towarzystwie elementów metalowych, jak i wykonanych z drewna, cegły czy kamienia. Nadają wnętrzu lekkości i elegancji, a co najważniejsze – nie przysłaniają widoku (co jest szczególnie istotne na balkonach i tarasach, z których rozpościera się wdzięczny krajobraz). Tu mamy zresztą spore pole manewru, bo tafle szkła mogą być zarówno przezroczyste, niemal niewidoczne gołym okiem, jak i piaskowane, dekorowane grafikami, a nawet barwione. Balustrady szklane mają jedną wadę: widać na nich zabrudzenia, szczególnie odciski palców. Na szczęście na rynku dostępna jest cała gama produktów czyszczących, które z powodzeniem poradzą sobie z każdym zanieczyszczeniem szkła. W ofercie wielu wykonawców balustrad są też dostępne specjalne powłoki samoczyszczące na wypełnienia szklane.