30 sie

Dom parterowy czy piętrowy – Co wybrać?

Kto z nas nie miał kiedyś marzeń o własnym domu? Chociaż mieszkanie w bloku jest wygodne, to brakuje nam własnego ogrodu i przestrzeni, którą moglibyśmy w dowolny sposób wykorzystać. Jeżeli nasze pragnienia mają szansę się ziścić, pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie postawić jest, lokalizacja naszego przyszłego gniazdka. Zaraz potem będziemy musieli zadecydować czy wybrać dom parterowy, czy może jednak piętrowy?

Zalety domu parterowego

Zacznijmy od domu parterowego. Ma niewątpliwie wiele atutów, a jednym z nich jest możliwość wtopienia w otaczający go krajobraz – komentuje nasz rozmówca z firmy INLAND BIMO PROPERTY SP. Z O.O. Mogą w nim szczęśliwie zamieszkać zarówno młode małżeństwa z małymi dziećmi, jak też osoby starsze. I dla jednych, i dla drugich najważniejsza jest wygoda, a schody byłyby tylko niepotrzebną przeszkodą. Ponadto, dom parterowy jest znacznie mniej kosztowną inwestycją niż budynki z kondygnacjami. To często decydujący walor, ponieważ musimy brać pod uwagę wydatki związane z zakupem działki, podłączeniem instalacji czy pracami wykończeniowymi, które pochłaniają najwięcej pieniędzy. Budowa domu parterowego odbywa się również znacznie sprawniej, ale powinniśmy pamiętać, że działka nie może być zbyt mała. W przeciwnym razie ucierpi na tym nasz ogród. Jeżeli przestrzeń jest znaczna, nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy mogli zacząć prace nad budową domu parterowego.

Zalety domu piętrowego

Chociaż dom parterowy ma wiele zalet, nie oznacza to, że każdemu bez wyjątku przypadnie do gustu. Dom piętrowy może okazać się lepszym rozwiązaniem, jeżeli planujemy mieć dużą rodzinę albo mieszkać wraz z rodzicami, którzy będą opiekować się naszymi dziećmi. Budowę domu piętrowego możemy rozłożyć na etapy. Nie musimy od razu wykańczać całości – kiedy parter będzie gotowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się wprowadzić. Na spokojnie wraz z upływem czasu zajmiemy się kolejnymi pomieszczeniami. Dom piętrowy nie wymaga tak dużej działki i pozwala podzielić powierzchnię na część dzienną i nocną. Schody zaś mogą stanowić swego rodzaju dekorację wnętrza i będą jego dodatkową ozdobą.

Dom z piętrem czy bez piętra?

Decyzja nie jest prosta. Dom parterowy czy piętrowy? Przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinniśmy dokładnie przemyśleć, na czym najbardziej nam zależy oraz jakie mamy możliwości finansowe. Zapoznajmy się z kilkoma projektami, wypiszmy, jakie walory są dla nas istotne i na tej podstawie starajmy się ustalić, które z rozwiązań będzie lepsze w naszym przypadku. Pamiętajmy, że przed podobnym dylematem stoją również inne rodziny i każdy w końcu potrafi podjąć właściwą dla niego decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *