13 lip

Zabezpieczenia antykorozyjne hal stalowych

Przedsiębiorstwa różnego rodzaju chętnie wykorzystują prefabrykowane hale stalowe jako alternatywę dla zabudowy murowanej – wykorzystywane są one w charakterze zakładów pracy, hangarów i garaży, warsztatów i przestrzeni magazynowej. Ich zalety to trwałość, prostota konstrukcji i łatwa rozbudowa. Jest jednak jeden warunek, by zachowały one swoją funkcjonalność: muszą zostać zabezpieczone przed korozją. W jaki sposób się to robi? Istnieje kilka metod.

Metoda pierwsza – odpowiedni projekt

Podstawową metodą zabezpieczenia konstrukcji przed pojawieniem się i rozwojem ognisk korozji jest zaprojektowanie go odpowiedni sposób. –Prawidłowy projekt hali stalowej powinien uwzględniać takie kwestie jak dobór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych – wyjaśnia przedstawiciel przedsiębiorstwa Profixmożliwie prosty kształt poszczególnych elementów hali oraz rozwiązania zapobiegające możliwości gromadzenie się cieszy na nich cieczy i zanieczyszczeń. Ponadto projektant hali powinien zaplanować pod tym kątem również sposoby łączenie poszczególnych elementów konstrukcji, uwzględnić rozkład naprężeń oraz lokalnego przegrzewania.

Metoda druga – inhibitory korozji

Inhibitorami korozji nazywamy substancje, która nanoszone są na stalowe elementy konstrukcyjne w celu wytworzenia na nich powłoki spowalniającej proces utleniania się metalu. Należy pamiętać, że inhibitory korozji jedynie zapobiegają powstawaniu ognisk korozji – do ich usunięcia wykorzystuje się inne preparaty. Powstająca w wyniku ich zastosowania adsorpcyjna warstwa ochronna jest narażona na przerwanie np. w wyniku działania wody – w miejscach przerwania powstają ogniska korozyjne.

Metoda trzecia – ochrona elektrochemiczna

Do ochrony elektrochemicznej zaliczamy między innymi ochronę katodową i anodową. Na czym one polegają?

  • Ochrona katodowa – do konstrukcji podłączana jest zewnętrzna anoda. W wyniku tego połączenia powierzchnia chronionego metalu staje się katodą, na której nie zachodzi utlenianie się metalu
  • Ochrona anodowa – wszystkie elementy konstrukcji połączone zostają w jeden, zamknięty obwód elektryczny, w którym metal staje się anodą. Na jej powierzchni zachodzi proces utleniania, jednak tylko do pewnego poziomu. Powstała warstwa korozji zapobiega dalszego utlenianiu.

Metoda czwarta – powłoki ochronne

Najczęściej wykorzystywana w ochronie antykorozyjnej hal stalowych metoda, polegająca na pokrywaniu elementów metalowych powłokami ochronnymi, takimi jak specjalne farby, lakiery i tworzywa sztuczne, lub powłokami metalicznymi (np. z miedzi, niklu, chromu lub cyny) nanoszonymi przy pomocy elektrolizy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *