20 lip

Ubrania robocze – funkcjonalne zestawy dla każdej branży

Niezależnie od dziedziny, którą zajmuje się dana firma, istnieją uniwersalne zestawy ubrań roboczych, które sprawdzą się wszędzie. Z czego taki zestaw może się składać, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Tekst ten odpowie na te pytania.

Odzież ochronna i akcesoria są bez wątpienia niezbędne tam, gdzie pracownik jest choćby w niewielkim stopniu wystawiony na działanie szkodliwych substancji, jest zagrożony skaleczeniem się czy poparzeniem. W praktyce – niemal w każdej gałęzi przemysłu czy w sporej części firm usługowych (branża budowlana, motoryzacyjna i inne) takie ryzyko zachodzi. Nie zawsze wiadomo, co będzie potrzebne pracownikom. Mamy jednak kilka uniwersalnych sugestii i propozycji.

Okulary ochronne

Przy wyborze okularów ochronnych warto zwrócić uwagę na to, czy mają osłony boczne. Natomiast dobór odpowiednich soczewek zależy już od danej branży. Przy procesach spawalniczych i pokrewnych konieczne będą gogle (spawalnicze), a robotnicy pracujący w dużej ekspozycji na słońce, będą potrzebować specjalistycznych okularów przeciwsłonecznych, poprawiających kontrast, przy jednoczesnej ochronie przed promieniowaniem UV.

Jednak nie tylko promieniowanie jest zagrożeniem (laserowe, UV, podczerwień czy po prostu ostre światło). Niebezpieczne są urazy mechaniczne, a wszelkie pyły czy drobiny ciał stałych mogą przyczynić się do pogorszenia lub utraty wzroku pracownika. Bezpośredni kontakt z prądem elektrycznym również stanowi realne niebezpieczeństwo dla oczu. W niektórych branżach ryzykowne będą też chemikalia. Na szczęście istnieją soczewki łączące funkcje ochronne przed kilkoma typami zagrożeń.

Rękawice robocze – tak, ale jakie?

Bez wątpienia innych rękawic potrzebuje sanitariusz, a jeszcze innych – mechanik. Tam, gdzie nawet w rękawicach wymagana jest precyzja, niektóre modele mogą się nie sprawdzić. Co do stopnia ochrony, istnieją trzy klasy rękawic: pierwsza to te, chroniące przed skaleczeniami i delikatną chemią, druga ma już zastosowanie w przemyśle (będzie chronić nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi). Dodatkowo produkty takie stanowić będą pewną ochroną termoizolacyjną, zabezpieczą też dłonie pracownika przed czynnikami chemicznymi oraz temperaturami. Nie będzie ona jednak tak wysoka, jak w przypadku klasy trzeciej, która – w zależności od typu – może chronić już nawet przed promieniowaniem, wysokim napięciem czy bardzo silnymi środkami chemicznymi.

Cienkie rękawice dają największe pole ruchu. Wybrany model musi jednak dobrze chronić przed wszystkimi typami zagrożeń, z którymi spotyka się pracownik.

Buty robocze

W tym miejscu trzeba podkreślić, że muszą być one nie tylko skuteczne w ochronie, ale i wygodne. Mamy do wyboru różne rodzaje kaloszy, obuwie z metalowym podnoskiem, specjalne buty do pracy w przemyśle spożywczym czy do prac budowlanych. Przy wykonywaniu czynności zawodowych w terenie, buty robocze muszą zabezpieczyć stopy pracownika przed zimnem i wodą, a także wszelkimi możliwymi uszkodzeniami. Ważne też, by ich podeszwa była antypoślizgowa.

Odzież robocza

W kwestii odzieży roboczej wybór jest już bardzo szeroki, ale istnieją modele uniwersalne. Liczy się wytrzymałość. Wiele zależy w tym wypadku od materiału – przykładowo, odzież bawełniana jest lekka i przewiewna, ale nie nadaje się do miejsc z wysoką wilgotnością – może więc nie sprawdzić się w pracy ogrodniczej w szklarniach. Tam lepiej zadziała odzież z dodatkiem tkanin syntetycznych. Co istotne, jest różnica między odzieżą roboczą a ochronną – robocza nie chroni przed szkodliwymi substancjami, ale jest wygodniejsza, natomiast ochronna może ograniczać ruchy. W przypadku odzieży ochronnej mamy do wyboru odzież chroniącą przed chemikaliami, czynnikami biologicznymi, obrażeniami mechanicznymi, prądem elektrycznym, temperaturą czy wieloma innymi zagrożeniami. Osobną podgrupę stanowi odzież ostrzegawcza, zwiększająca widoczność pracownika – na przykład na drodze.

Wśród ważnych cech odzieży roboczej jest na przykład możliwość zamontowania dodatkowych zabezpieczeń. Zgodnie z tym, spodnie robocze dostosowane do prac w pozycji klęczącej powinny mieć specjalne kieszenie na nakolanniki. Zresztą w tym przypadku istotne będą wszelkie kieszenie. W wielu branżach sprawdzą się kombinezony, choć w niektórych mogą być one zbyt mało przewiewne – tam lepiej działać będą spodnie typu ogrodniczki. Warte uwagi będą tkaniny softshell czy narzutki przeciwdeszczowe z PCV.

Inne elementy ubrań roboczych

Do innych elementów odzieży należą kaski i hełmy, a także pozostałe akcesoria, w tym specjalistyczne. Przy składaniu zamówień warto wielokrotnie zastanowić się nad zagrożeniami, na jakie narażony jest pracownik.

W wielu branżach wystarczy typowa odzież robocza uzupełniona wszelkimi wkładkami, dobrze dopasowane okulary i rękawice. Wybór odpowiedniego zestawu ubrań roboczych jest kluczowy dla komfortu pracownika podczas wykonywania przez niego czynności zawodowych. Jest także podstawą jego bezpieczeństwa w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *