29 cze

Rodzaje urządzeń techniki bezpieczeństwa drogowego

Prawidłowa organizacja ruchu na drodze jest niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa jazdy. Do jej zapewnienia wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia, które szczególną rolę odgrywają w czasie remontów nawierzchni i innych sytuacjach, kiedy organizacja ruchu musi być czasowo zmieniona. Oto kilka z nich.

Sygnalizacja wahadłowa

To rodzaj sygnalizacji świetlnej, która wykorzystywana jest w miejscach, gdzie w wyniku zwężenia drogi koniecznej jest zorganizowanie ruchu wahadłowego (przemiennego ruchu pojazdów w dwóch kierunkach na jednym pasie jezdni) i nie ma możliwości kierowania ruchu przy pomocy znaków drogowych czy osoby za to odpowiedzialne. Sygnalizacja tego rodzaju jest mobilna i ustawiana w danym miejscu czasowo – w skład systemu wchodzą dwa sygnalizatory, komunikujące się ze sobą za pośrednictwem pilota.

Lampy dzienno-nocne

Są to lampy sygnalizacyjne, które z pomocą specjalnych uchwytów można montować do słupów, barier, pachołków, skrajni i ogrodzeń w celu lepszego oznaczenia ich pozycji i ostrzeżenia kierowców przed przekraczaniem wyznaczonej przez nie granicy. Lampy tego rodzaju świecą żółtym, pulsującym światłem, wyposażone są ponadto w czujniki zmierzchowe, dzięki czemu są w stanie automatycznie dostosować swą moc do pory dnia oraz warunków pogodowych – w ten sposób unika się oślepiania kierowców zbyt intensywnym światłem. Wariantem lamp są tak zwane fale świetlne, czyli komplety czterech synchronizowanych lamp, które zapalają się i gasną jedna po drugiej, tworząc w ten sposób wrażenie falowania. Dzięki nim możliwe jest wskazanie kierowcom kierunku przewężenia na drodze. Podobnie jak pojedyncze lampy, fale świetlne mogą być montowane do barierek, ogrodzeń, słupków… Oba warianty działają bezprzewodowo, zasilane są za pomocą wewnętrznych akumulatorów.

Zabezpieczenie terenu

W czasie wykonywania robót drogowych konieczne jest wyraźne wskazanie granic terenu prac, aby zapobiegać ich przekraczaniu przez kierowców – ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko uczestników ruchu drogowego, ale również osób pracujących przy przebudowie lub naprawie drogi. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju bariery, słupki, zapory i siatki. W celu zwiększenia ich widoczności na drodze, malowane są one zazwyczaj w charakterystyczne, biało-czerwone pasy.

Te i inne urządzenie techniki bezpieczeństwa drogowego znajdziemy w ofercie firmy Ramirent, specjalizującej się w wynajmie wszelkiego rodzaju sprzętów budowlanych, kontenerów podnośników, dźwigów i innych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *