30 kwi

Propan i plusy wynikające z korzystania z tej formy ogrzewania

Propan, jako forma ogrzewania, z każdym dniem zyskuje na popularności i zaskarbia sobie przychylność nowych użytkowników. Dzieje się tak ze względu na liczne plusy i korzyści wynikające ze stosowania do ogrzewania domu właśnie gazu propan. Jeśli jeszcze nie wiesz, co dobrego może wyniknąć z ogrzewania domu gazem propan oraz co skłoniło licznych użytkowników do wyboru właśnie tej formy ogrzewania, to odpowiedź znajdziecie w tym artykule. Zwrócimy uwagę na wszystkie zalety ogrzewania propanem a wówczas wybór stanie się oczywisty.

Oszczędność na ogrzewaniu – postaw na propan

Jak wiadomo, ceny gazu opałowego, w tym również gazu propan są niezwykle atrakcyjne. Oczywiście, jak w przypadku każdej zmiany, potrzebny jest pewien wkład początkowy. Koszt tej inwestycji to cena robocizny i zakupu nowego kotła na gaz oraz zbiornika na gaz. Jednak dzięki dużym oszczędnościom na ogrzewaniu, dzięki wykorzystaniu gazu propan, inwestycja ta szybko się zwróci. Dodatkowo warto jest zdecydować się na kocioł kondensacyjny. Dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji, zwiększa on wydajność paliwa, a tym samym zmniejsza zużycie gazu. Wszystko to odbywa się bez utraty ciepła w domu, a oszczędności są realne i zauważalne.

Gaz propan i korzyści dla środowiska naturalnego

Ogrzewanie gazem propan to także liczne korzyści dla środowiska. Ten rodzaj ogrzewania zalecany jest w celu zmniejszenia smogu i ogólnej poprawy jakości powietrza. Propan jako gaz absolutnie czysty chemicznie, spala się bez uszczerbku dla środowiska. W wyniku procesu spalania gazu otrzymujemy ciepło, które jest wykorzystywane do ogrzewania domu a jako substancje uboczne wydziela się niewielka ilość dwutlenku węgla i czysta woda. Dwutlenek węgla uwalniany jest do atmosfery a woda zostaje odprowadzona do kanalizacji. Dlatego też poprzez spalanie propanu unikamy zanieczyszczenia i skażenia zarówno atmosfery, jak i gleby oraz wód gruntowych. Całe środowisko naturalne pozostaje bezpieczne. Ponadto do powietrza nie zostają uwolnione żadne węglowodory aromatyczne, ani też sadza czy szkodliwe gazy określane mianem niskiej emisji.

Wygoda dzięki bezobsługowości

Zaopatrując swój dom w ogrzewanie gazem propan zyskujemy również bardzo dużą wygodę. Unikamy ciągłego zaglądania do kotłowni, aby pilnować czy piec funkcjonuje tak, jak powinien. Dodatkowo jeśli ktoś przywykł do pieców na węgiel starszej generacji, to z pewnością będzie bardzo miłą odmianą, że nie trzeba każdego dnia rozpalać w piecu na nowo, a następnie kilka razy dziennie sprawdzać i doglądać czy ogień jest wystarczająco duży i czy temperatura nie podniosła się nadmiernie. Oprócz tego, do rzeczy wygodnych należy zaliczyć fakt, że rano budzimy się w ciepłym domu. Nowoczesne piece kondensacyjne nie tylko są zupełnie bezobsługowe, wystarczy raz ustawić optymalną dla nas temperaturę a piec sam będzie wiedział, kiedy należy podgrzać kaloryfery. Ponadto można zaprogramować piec na dwa tryby pracy –  nocny i dzienny. Tryb dzienny może mieć wyższą temperaturę a na noc może być ona obniżana. Dodatkowo z powodzeniem można zaprogramować piec tak, aby na czas naszego pobytu w pracy, temperatura również była nieco niższa.

Wielofunkcyjność instalacji na gaz propan

Instalacja na gaz propan w domu jest niebywale wielofunkcyjna. Najwięcej mówi się o ogrzewaniu propanem, jednak to nie jedyna korzyść jaką możemy czerpać, kiedy instalacja taka znajdzie się już w domu. Gaz propan ze zbiornika z posesji można wykorzystywać również do zasilenia kuchenki gazowej. Każda kuchenka ma możliwość pracy na gazie ziemnym bądź też na gazie propan, nie ma więc potrzeby kupowania nowego sprzętu. Warto wspomnieć, że zbiorniki na propan bardzo często montowane są w tych rejonach Polski, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego z sieci. W tych miejscach podgrzewanie wody użytkowej odbywa się w bojlerach zasilanych prądem, co znacząco podnosi rachunki za energię elektryczną. Mając własny gaz w zbiorniku za domem, możemy zrezygnować z kłopotliwego bojlera i używać propanu do podgrzewania wody. Widać więc wyraźnie, że instalacja na gaz propan w domu to same korzyści, z których warto skorzystać.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *