Niesłabnący trend – drewno w stolarce otworowej
Drewno jako materiał do produkcji okien i drzwi wykorzystywane jest już od dobrych kilkuset lat. I nic nie wskazuje na to, aby coś tu miało się zmienić. XX wiek przyniósł wiele innych rozwiązań w zakresie surowców wykorzystywanych w stolarce otworowej, a mimo to zainteresowanie drewnem nie słabnie. Nic w tym dziwnego – jest ono zarazem naturalne, wytrzymałe i piękne.
Obok rodzimych gatunków, takich jak dąb czy sosna, coraz częściej wybierane są te egzotyczne. Poszerzająca się gama opcji faktur i kolorów umożliwia znalezienie materiału idealnie dostosowującego się do naszych potrzeb i wymagań estetycznych. Zwłaszcza w domach o klasycznej bryle, stylizowanych albo wręcz historycznych trudno sobie wyobrazić, by użyto innego surowca. Aluminium i PCV zostawmy budynkom biurowym oraz przemysłowym.
– Nawet w bardzo nowoczesnych konstrukcjach jedno- i wielorodzinnych zauważa się ostatnio powrót do okien i drzwi wykonanych z o wiele szlachetniejszego niż te materiały drewna – zdradza przedstawiciel Fabryki Okien i Drzwi Urzędowski.
Gatunki rodzime
Najpopularniejszym w Polsce gatunkiem pozostaje sosna, cechująca się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Drewno to cechuje wysoka trwałość, a zarazem sprężystość oraz łatwość obróbki. Wysoka zawartość żywicy uodparnia je na działanie wilgoci, struktura zaś pozwala na szybką i skuteczną impregnację, malowanie i lakierowanie. Twardszy, bardziej wytrzymały i odporny na ścieranie będzie z kolei dąb. Jest to surowiec droższy i uchodzący za bardziej ekskluzywny, ale też wysoce odporny na warunki atmosferyczne (tylko nieznacznie się odkształca), a jego spora gęstość zapewnia rewelacyjną izolację akustyczną. Największym minusem jest porowata struktura, którą niełatwo zabezpieczyć, przez co z czasem może popękać.
Powiew egzotyki
Nie każdy gatunek drewna z drugiego końca świata nadaje się do produkcji okien i drzwi dobrze znoszących polski klimat. Dobrze odnajdują się tutaj jednak chociażby orzech amerykański, teak, mahoń, a także bodaj najczęściej spotykane wśród egzotycznych: sapele, czyli afrykańska odmiana mahoniu, oraz meranti, które przypomina mahoń z wyglądu, ale pod względem właściwości fizycznych jest zbliżone bardziej do sosny.
Zabezpieczenia
Drewno na drzwi i okna powinno cechować się odpowiednio wysoką trwałością, nie znaczy to jednak, że nie należy go poddać dodatkowo zwiększającej tę trwałość obróbce. Impregnacja uodparnia na wnikanie wilgoci, grzyby i gnicie, stabilizuje wymiary oraz przygotowuje do gruntowania i naniesienia wypełniacza, koniecznego w przypadku niektórych rodzajów drewna tropikalnego, jak również porowatych odmian krajowych (p. dąb). Drewno można dodatkowo pomalować, a także pokryć warstwą lakieru, który podnosi odporność powierzchni na działanie czynników atmosferycznych (zwłaszcza promieniowania UV).