7 lip

Historia rusztowań

Rusztowania pomagają nam sięgać chmur – i to zupełnie dosłownie. Okazuje się, że wynalazek ten jest tak stary, jak budynki, malowidła i rzeźby wykraczające poza możliwości wyciągniętej w górę ludzkiej ręki. Kiedy nasi przodkowie zaczęli używać rusztowań i jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów? Zapraszamy na wyprawę w przeszłość budownictwa.

Prehistoria i starożytność – pierwszy okres używania rusztowań

Dowody archeologiczne wskazują, że rusztowań używali nasi prehistoryczni przodkowie. Ślady w skale, które dowodzą, że mogło być tam mocowane rusztowanie, odnaleziono w słynnej jaskini w Lascaux we Francji – tej samej, z której pochodzą malowidła ścienne przedstawiające sceny polowań. Pierwsze tego typu konstrukcje datuje się zatem na 17 000 lat.

Grecki historyk Herodot w wielu miejscach wspomina o rusztowaniach, a nawet z dużą dokładnością opisuje ich konstrukcję. Z jego przekazów wiemy, że Grecy znali tę technologię – mówi specjalista z firmy Euro Rusztowania.

Rusztowania były znane też w Egipcie, Chinach czy             Nubii. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do budowy były drewno i bambus z uwagi na ich lekkość. Tak miało pozostać aż do końca XIX wieku.

XX wiek – rewolucja w budowie rusztowań

Do początku XX wieku każda firma tworzyła rusztowania według własnego uznania. Nie istniały standardy ani normy. Zawdzięczamy je dwóm braciom. David Henry oraz Johnes Daniel Palmer nie tylko znormalizowali rozmiary elementów konstrukcyjnych, ale też podarowali światu nowe złącze, które szybko wyparło używane dotychczas sznury. Miało to ogromny wpływ zarówno na szybkość stawiania rusztowań, jak i bezpieczeństwo pracy.

Ci sami bracia kilka dekad później stworzyli rusztowania ramowe. Historia pokazała, że ta para nie miała sobie równych, jeśli chodzi o udoskonalanie tych konstrukcji. Dziś z ich rozwiązań korzysta cały świat.

Nowoczesne rusztowania wykonywane są m.in. ze stali,  aluminium i włókna szklanego. Rusztowania używane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać stosowne normy. Powstało wiele rodzajów tych konstrukcji. Wyróżniamy następujące ich typy:

  • elewacyjne,
  • kominowe,
  • platformowe,
  • jezdne,
  • dla potrzeb wystawienniczych.

Dzięki regulacjom prawnym wypadki są coraz rzadsze i mało kiedy tak tragiczne, jak przed wiekami. Do największych tragedii związanych z tymi konstrukcjami należy zaliczyć wydarzenie z roku 1855, kiedy to wojsko maszerowało po rusztowaniu w pochodzie z okazji zdobycia Sewastopola. Rusztowanie runęło, a żołnierze ginęli na oczach przerażonego tłumu, który chwilę wcześniej wiwatował na ich cześć. Niektórzy z nich ponieśli śmierć wskutek upadku, inni – przebijając się własną bronią. Nie powinna więc dziwić dążność do podnoszenia standardów bezpieczeństwa. Niestety, ponieważ wciąż praca na wysokości traktowana jest zbyt lekko przez samych wykonawców, wypadki związane ze stosowaniem rusztowań przodują w smutnych statystykach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *