31 sie

Zalety druku cyfrowego

Drukowanie cyfrowe jest bardzo powszechną formą wydruku, którą stosuje się do drukowania pojedynczych dokumentów lub małych nakładów odbitek. Największymi zaletami drukowania cyfrowego są krótki czas oczekiwania na wykonanie kopii oraz niskie koszty wydruku przy małych nakładach. Więcej na temat tej metody drukowania przeczytasz w naszym artykule.

Szybki czas realizacji

Zdecydowanie najważniejszą zaletą druku cyfrowego jest błyskawiczny czas realizacji. Korzystając z tego rodzaju druku otrzymujemy potrzebne kopie dokumentów czy innego typu powielanych materiałów niemal od ręki. Wystarczy tylko dostarczyć do drukarni materiały w formie elektronicznej. Można to zrobić na pendrivie, płycie CD lub DVD lub ściągnąć plik z własnej skrzynki mailowej. Większość drukarni oferujących drukowanie cyfrowe daje także możliwość przesłania materiałów za pośrednictwem poczty elektronicznej i odebranie w drukarni już gotowych materiałów. Zazwyczaj można to zrobić jeszcze tego samego dnia. Tak szybka realizacja zleceń jest możliwa dlatego, że drukowanie cyfrowe nie wymaga wcześniejszego wykonywania żadnych prac przygotowawczych i druk wykonuje się bezpośrednio z danych komputerowych.

Niska małych nakładów wydruków

Drugą bardzo ważną zaletą druku cyfrowego są małe koszty wydruków małych i bardzo małych nakładów. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z drukarni Studio Edytor, która jest jedną z największych drukarni oferujących druk cyfrowy oraz druk offsetowy w województwie Dolnośląskim: Za pomocą druku cyfrowego można wykonywać nawet pojedyncze kopie egzemplarzy, a ich koszt będzie taki sam jak koszt jednego egzemplarza przy znacznie większych ilościach kopii jednego dokumentu. Z tego względu z druku cyfrowego nie korzysta się przy większych nakładach, ponieważ wtedy przestaje już być tak bardzo opłacalny i w takich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie druk offsetowy. Przy małej ilości kopii do wykonania, offset jednak jest zbyt drogi i wymaga zbyt dużo prac przygotowawczych, poza tym znacznie wydłuża czas realizacji.

Przy druku cyfrowym nie ma także konieczności wykonywania wydruków próbnych, ponieważ już pierwsza kopia jest wydrukiem nakładowym.

Możliwość uszlachetnienia wydruków

Materiały drukowane poprzez zastosowanie druku cyfrowego mogą być także dodatkowo uszlachetniane. Można je bez problemu poddawać różnego typu obróbkom introligatorskim (m.in. foliować, pokrywa lakierem UV czy sztancować). Wydruki mogą być wykonywane także na różnego rodzaju papierze, m.in. papierze satynowym, kredowym oraz różnego rodzaju papierach specjalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *