30 kwi

Spedytor międzynarodowy – skorzystaj z usług specjalistów

Praca spedytora najczęściej kojarzy się z zadaniami wykonywanymi w firmach transportowych i przewozowych. Spedytor pojawia się najczęściej, gdy mowa o planowaniu przewozu towarów samochodami ciężarowymi. Jednak nie są to jedyne opcje dla osób z takim wykształceniem. Spedytor to profesjonalista mogący zaplanować i pomóc zrealizować trasę przewozu towarów nawet na wielkie odległości pomiędzy kontynentami. Tak zaplanowana trasa zostanie zoptymalizowana pod względem czasu jej trwania i kosztów. Przyjrzyjmy się więc dokładniej pracy spedytora oraz temu, jakie korzyści przyniesie nam jego pomoc.

Kim jest spedytor międzynarodowy i czym się zajmuje

Spedytor międzynarodowy to osoba mogąca poszczycić się odpowiednim wykształceniem, a samodzielny spedytor bądź też specjalista do spraw spedycji również doświadczeniem. Osoba pełniąca obowiązki spedytora z natury jest dynamiczna, energiczna, otwarta i nastawiona zadaniowo. Ponadto spedytor musi posiadać umiejętność komunikacji w co najmniej dwóch językach obcych. Dzięki temu będzie mógł lepiej i sprawniej dopełnić wszystkich formalności nawet poza terenem kraju ojczystego. Do zadań spedytora należy nie tylko organizacja transportu, ale również negocjacja jego warunków w taki sposób, by były możliwie jak najbardziej atrakcyjne dla zleceniodawcy.

Na czym polega praca spedytora międzynarodowego?

Najważniejszym zadaniem spedytora międzynarodowego jest planowanie i organizowanie transportu towarów i usług pomiędzy krajami a niejednokrotnie również kontynentami. Wyzwaniem w tej pracy jest takie usystematyzowanie procesu, aby cały transport przebiegł sprawnie, pochłonął możliwie jak najmniej czasu, a przy tym był opłacalny ekonomicznie.

Do zadań spedytora należy również dopełnianie wszystkich formalności, w tym wypełnianie dokumentów celnych. Oprócz tego powinien on zadbać o organizację zarówno załadunku, jak i rozładunku towarów oraz w sytuacji zmiany środka transportu również jego przeładowania. Na tym jednak nie kończy się praca spedytora międzynarodowego. Czuwa on bowiem również nad całym przebiegiem transportu. W czasie jego trwania mogą wyniknąć nieprzewidziane okoliczności czy problemy komunikacyjne. Sprawne ich rozwiązywanie tak, aby możliwe było kontynuowanie transportu, również należy do zadań spedytora.

Niemal niespotykane jest aby spedytor pracował samodzielnie na własną rękę jednocześnie szukając nowych zleceń i organizując transporty. Najczęstszą praktyką jest zatrudnianie spedytorów w firmach transportowych, przewozowych i spedycyjnych oraz wszystkich innych, które transportują towary na znaczne odległości.

Korzyści płynące ze skorzystania z usług spedytora międzynarodowego

Jeśli produkowane przez was towary swój rynek zbytu mają daleko od Polski, z pewnością stajecie przed wyzwaniem jak najlepszego zorganizowania ich transportu. Być może zastanawialiście się już, czy skorzystanie z usług profesjonalnego spedytora międzynarodowego jest dla was odpowiednim i opłacalnym rozwiązaniem. Z pewnością tak. Można zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy transportowej, której głównym zadaniem jest zaplanowanie i organizacja transportu towarów. Nie należy tu obawiać się o koszty. Oczywiście firma transportowa również pobiera pewną opłatę za swoją pracę, jednak jako firma zlecająca transport z pewnością nie stracicie na tym. Przede wszystkim dlatego, że zoptymalizowanie trasy transportu międzynarodowego pozwoli na zmniejszenie czasu jego trwania.  Jak wiadomo, czas to pieniądz, a więc krótszy okres transportu to również zyski dla firmy. Dodatkowo, spedytor wynegocjuje jak najbardziej korzystne ceny za transport. Taka współpraca może się więc okazać dużo bardziej opłacalna nie tylko pod względem zaoszczędzonego czasu, ale również pieniędzy.

Także nie do przecenienia są wszystkie korzyści, pewność i spokój jakie uzyskuje się, kiedy spedytor przejmuje wszelkie obowiązki związane z dopilnowaniem transportu i rozwiązaniem wszelkich ewentualnych trudności powstałych na trasie. Praca spedytora międzynarodowego nie jest łatwa i dlatego tacy pracownicy i usługi firm spedycyjnych są niemal na wagę złota. Warto więc skorzystać z ich pomocy przy organizacji transportu.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa, usługi specydycyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *