Co się dzieje z dokumentami i nośnikami danych po procesie niszczenia?
Od pewnego czasu ekologiczny tryb życia zyskuje na popularności. To już nie tylko indywidualny wyznacznik w życiu konkretnych osób, a podejście społeczne oraz polityczne. Coraz częściej i chętniej segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę, dbamy o środowisko, a także wspieramy działania organizacji proekologicznych. Chcemy być EKO nie tylko w życiu prywatnym, ale także w pracy. Jeśli prowadzisz biuro lub inną firmę stale wytwarzającą dokumenty, to czy zastanawiałeś się kiedyś, ile metrów bieżących papierowych dokumentów wytwarzasz w skali roku? Chciałbyś, aby Twoja firma działała w możliwe „zielony” sposób? Sprawdź, jak dzięki prawidłowemu procesowi niszczenia i utylizacji dokumentów wprowadzić racjonalny recykling odpadów na grunt swojego przedsiębiorstwa!
Niszczenie dokumentów w Polsce
Niszczenie dokumentacji lub nośników informacji w świetle prawa oznacza ich unicestwienie w taki sposób, aby nie było możliwe ponowne odczytanie zawartych na nich treści. Niszczenie dokumentów może odbywać się na kilka sposób, jednakże normy obowiązujące w Polsce przyjęły mechaniczny proces niszczenia dokumentacji jako ten właściwy. W przypadku dokumentów zapisanych na papierze możemy taki proces przeprowadzać samemu – za pomocą niszczarek biurowych zgodnych z obowiązującymi normami lub zlecić to zadanie firmie profesjonalnie niszczącej dokumentację, która załatwi resztę za nas – dokumenty zostaną odebrane, a następnie zniszczone w niszczarkach przemysłowych. W przypadku nośników danych będziemy musieli zdać się zawsze na profesjonalistę, który najczęściej dokona demagnetyzacji urządzeń, a następnie podda je niszczeniu mechanicznemu na terenie swojego zakładu.
Prawidłowe niszczenie dokumentacji w trosce o środowisko
Jeżeli kwestie związane z dbaniem i ochroną środowiska nie są Ci obojętne i chcesz, aby Twoja firma wpisywała się myśl EKO polityki, tylko nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać, powinieneś o czymś wiedzieć. Nawet jeśli dokumentacja w siedzibie Twojej firmy jest prawidłowo niszczona za pomocą wyspecjalizowanych niszczarek biurowych i tak bardzo często trafia do kosza na śmieci ze zmieszanymi odpadami, co niekoniecznie będzie oznaczało ponowne pozyskiwanie wyrzuconego papieru. Niezbędnym elementem utylizacji jest zrównoważony recykling, a taki stan rzeczy możesz osiągnąć np. poprzez składowanie odpadów papierowych w osobnych pojemnikach, a później przekazywanie ich papierniom, czy też przedsiębiorstwom recyklingowym. Innym rozwiązaniem jest znalezienie firmy zewnętrznej zajmującej się profesjonalnym niszczeniem dokumentów. Z reguły takie przedsiębiorstwa oferują kompleksowy zakres usług: począwszy od niszczenia dokumentacji papierowej oraz innych nośników danych, poprzez wynajem szafek czy pojemników na dokumenty przeznaczone do utylizacji, a skończywszy na zrównoważonym recyklingu odpadami powstałymi w procesie niszczenia. Firmy outsourcingowe posiadają odpowiednie uprawnienia, a obecnie także chcą wpisywać się nurt ekologiczny. Wychodząc naprzeciw oczekiwań swoich klientów, pomagają w utylizacji nagromadzonych odpadów w bezpieczny sposób. Podczas mechanicznej utylizacji dokumentów w specjalistycznych niszczarniach, niszczarki przemysłowe wytwarzają ścinki, które następnie w sprasowanej postaci trafiają do firm recyklingowych przetwarzających odpady. Tym samym ze zniszczonych dokumentów, z których nie można już uzyskać żadnych informacji, powstaje na nowo papier, a z innych nośników informacji pozyskiwane są metale lub inne elementy, które mogą zostać użyte do produkcji kolejnych urządzeń. Rozwiązanie to jest dobre zwłaszcza dla firm nieposiadających odpowiedniego zaplecza technicznego i personalnego do prawidłowego niszczenia i utylizacji dokumentów.
Źródło: Essi – niszczenie i utylizacja dokumentów