Budowa zasilaczy UPS
Zasilacze UPS są integralną częścią systemów zasilania, które muszą mieć pewność działania, nawet w momentach braku zasilania z sieci energetycznej. Zasilacze UPS mogą być stosowane do zasilania domowych komputerów PC, systemów podtrzymywania mocy, systemów medycznych, serwerów oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Jak zbudowane są zasilacze UPS?
Budowa zasilaczy UPS różni się w zależności od ich rodzaju i funkcji. Wyróżniamy trzy główne typy UPS-ów – online, offline oraz line-interactive.
Zasilacze online
Są to układy działające na zasadzie podwójnego przetwarzania. Przemienne napięcie sieciowe przetwarzane jest w układzie prostownikowym zasilacza w napięcie stałe, a następnie w układzie falownikowym zmienia się je w napięcie przemienne.
UPS-y online zapewniają stabilne napięcie na wyjściu, które jest wysoce odporne na zakłócenia i zaniki napięcia wejściowego. Wykorzystany jest w nich transformator sieciowy dużej mocy oraz wydajny prostownik i falownik. Akumulator UPS-ów online ładowany jest w czasie podłączenia do sieci i zaczyna zasilać falownik natychmiast po zaniku napięcia sieciowego.
Zasilacze Offline
Urządzenia podłączone do UPS-ów online zasilane są bezpośrednio z sieci. W razie zaniku, zbytniego podwyższenia lub obniżenia napięcia zasilania, układ sterujący odłącza zasilanie z sieci i UPS przechodzi na pracę akumulatorową. Dopiero wówczas pracę rozpoczyna falownik, który przekształca napięcie stałe z akumulatora w napięcie przemienne.
Istotna jest tu synchronizacja fazowa falownika z siecią zasilającą, ponieważ pozwala zmniejszyć zakłócenia i przerwy napięcia wyjściowego, w momencie przełączania z pracy sieciowej na akumulatorową i odwrotnie. Odpowiada za to układ sterowania.
Zasilacze Line-interactive
Jest to tak naprawdę ulepszony zasilacz UPS offline, który wykorzystuje transformator falownika zarówno w pracy akumulatorowej, jak i do doładowywania akumulatora w pracy sieciowej. Szczególnym rodzajem zasilaczy Line-interactive jest – Line interactive AVR. To wersja posiadająca automatyczny stabilizator napięcia. W razie nadwyżki lub obniżki napięcia, UPS Line interactive AVR może utrzymywać dowolnie długo nominalne napięcie na wyjściu, bez konieczności przechodzenia do pracy akumulatorowej.
W modelu AVR, różnica napięcia jest kompensowana przez odpowiedni odczep uzwojenia, dokonywany poprzez układ sterujący zasilacza. Niestety, w trakcie przełączania odczepu występuje krótki zanik napięcia na wyjściu, co dyskwalifikuje ten UPS do niektórych zastosowań.
Jaki zasilacz wybrać?
Jeżeli szukamy zasilacza do komputera, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego mocą. Jak wyjaśnia pracownik z firmy Elektro-Instal – Im większa jest moc zasilacza UPS, tym więcej czasu będziemy mieć na zapisanie dokumentów i wyłączenie komputera.
Oczywiście, moc sumaryczna UPS-a musi być nie mniejsza niż sumaryczna moc urządzeń, które chcemy do niego podłączyć. Jeśli jednak nie znamy się na zasilaczach i nie chcemy zgłębiać naszej wiedzy w tym temacie, najlepiej zrobimy pytając o radę fachowców, którzy pomogą nam dobrać sprzęt odpowiednio do naszych potrzeb.