Jak prawidłowo dbać o klimatyzację
Zadaniem systemów klimatyzacji jest dostarczanie do pomieszczeń powietrza o odpowiedniej jakości i temperaturze. Zanieczyszczenia gromadzące się w ich przewodach tudzież na filtrach potrafią niestety skutecznie obniżyć wydajność całego układu, co w najlepszym razie prowadzić może do zwiększenia wydatków na energię i konieczności szybszej wymiany sprzętu na nowy, w najgorszym zaś – do pogorszenia stanu zdrowia osób przebywających w klimatyzowanym lokalu.
Wśród innych nieprzyjemności związanych z niewłaściwą konserwacją systemu klimatyzacji wymienić należy jeszcze obladzanie się klimatyzatora czy problemy z uzyskaniem pożądanej temperatury. Wszystko to sprawia, że dbałość o stan urządzeń i przewodów klimatyzacyjnych to sprawa pierwszorzędna i nie wolno jej lekceważyć. Powinno się unikać skrajnych zmian ustawień, a także przestrzegać zaleceń producenta sprzętu w zakresie sterowania elektronicznego. Poza tym najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości.
Profesjonalna usługa
Raz na jakiś czas cała instalacja musi zostać gruntownie oczyszczona przez wyspecjalizowaną w tym zadaniu firmę, jak choćby przedsiębiorstwo Klima-Venta z Wrocławia. Firma taka przeprowadzi dokładne pomiary parametrów systemu i na tej podstawie dobierze odpowiednie metody działania. Wyróżniamy tu przede wszystkim rozpylanie suchego lodu (w sytuacjach, gdy na elementach układu gromadzą się duże ilości tłuszczu), szczotkowanie mechaniczne oraz dezynfekcję.
Szczotkowanie polega na wprowadzeniu do kanału specjalnej wirującej szczotki, która wykonuje aż 300-1000 obrotów na minutę. Oderwane w związku z jej użyciem zanieczyszczenia zostają zassane do przeznaczonego w tym celu filtra. Do dezynfekcji natomiast wykorzystuje się środki biobójcze, które z jednej strony skutecznie rozprawiają się z mnożącymi się w systemie klimatyzacji drobnoustrojami i grzybami, ale z drugiej nie stanowią zagrożenia dla skóry, oczu i układu oddechowego ludzi. Chemiczne preparaty zresztą każdorazowo muszą zostać całkowicie usunięte z przewodów i urządzeń przed przywróceniem tych ostatnich do pracy.
Samodzielna konserwacja też ważna
Również detergenty stosowane do czyszczenia w warunkach domowych powinny być jak najłagodniejsze (np. zwykłe mydło) i stosowane tylko w ostateczności, czyli wtedy, gdy zwilżona ściereczka nie jest w stanie dać sobie rady z lepkimi zabrudzeniami. Zasadniczo zaś regularne oczyszczanie wlotów i wylotów powietrza powinno odbywać się z udziałem ściereczki suchej, miękkiej i niepozostawiającej włókien na elementach klimatyzatora. Pod żadnym pozorem nie wolno spryskiwać urządzenia wodą!
Filtry natomiast czyścimy na mokro lub odkurzaczem, zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre modele wyposażone są w sygnalizator informujący o zabrudzeniu filtra. Regularne czyszczenie wydłuża jego żywotność – ale nie w nieskończoność. Jeśli staje się ono wyjątkowo trudne lub klimatyzator zgłasza konieczność przeprowadzenia go częściej niż co dwa-trzy tygodnie, oznacza to, że filtr należy wymienić.