28 sie

USG sutków (piersi) – szybka diagnostyka

Samobadanie piersi oraz wykonywanie regularnych badań profilaktycznych stanowi szansę na wczesne wykrycie zmian w ich obrębie. Jednak podczas badania palpacyjnego, wykonywanego przez panie w domu, może pojawić się niepokój. Związany jest on z tym, że  piersi młodych kobiet posiadają gęstą tkankę, złożoną z gruczołów, wyczuwalnych pod palcami jako zgrubienia. Z kolei oglądanie piersi przed lustrem dostarczy informacji o zmianach w ich wyglądzie. Trzeba pamiętać o tym, że zawsze – w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu.

Wskazaniami do badania ultrasonograficznego są wyczuwalne w piersiach guzki, wydzielina z brodawek, zmiana rozmiaru sutka, zaczerwienienia skóry wokół brodawek, a także powiększenie węzłów chłonnych pod pachami. Szybka diagnostyka w przypadku zmian chorobowych w piersiach, pozwoli na zastosowanie skutecznego leczenia.

Badanie USG – szybki sposób diagnozowania

Przeprowadzenie badania USG piersi zaleca się kobietom między 18. a 50. rokiem życia.  Po menopauzie piersi kobiet zmieniają swoją strukturę i wówczas wskazane jest wykonanie mammografii.

USG, czyli badanie przy pomocy ultradźwięków, ukazuje wewnętrzny obraz piersi oraz wszelkie nieprawidłowości, takie jak:

  • niewymagające leczenia, w postaci  łagodnych zmian, np.  torbiele, gruczolakowłókniaki, zmiany w przewodach mlekowych lub tłuszczaki
  • zmiany lite, wymagające dalszych badań

USG sutków (piersi) jest badaniem bezpiecznym, możliwym do przeprowadzenia w każdym momencie. Z tego typu szybkiej diagnozy mogą skorzystać nawet  kobiety ciężarne, ponieważ ultrasonografia nie wywiera negatywnego oddziaływania na organizm matki i płodu. Samo badanie nie sprawia bólu i trwa jedynie 15 minut. Kobieta badana jest najczęściej w pozycji leżącej. Piersi pokrywane są żelem, ułatwiającym przewodzenie fal ultradźwiękowych. Głowica aparatu USG, przesuwając się po piersiach, przekazuje obrazowanie wewnętrznej struktury, wyłapując nawet bardzo niewielkie zmiany. Lekarz diagnostyk obserwuje uzyskany obraz i dokonuje interpretacji badania – w obecności pacjentki oraz przekazuje uwagi o konieczności dalszego postępowania. Jeśli wyniki są prawidłowe, posłużą do porównania z wynikami kolejnych badań.

Jak odczytać wyniki USG?

W opisie badania USG znajdują się wskazania  do dalszego postępowania medycznego, opis zmian w piersiach oraz wnioski lekarza diagnosty. Dla usystematyzowania kategorii zmian, stosowany jest system BI-RADS. Przy jego pomocy opisuje się także wyniki mammografii. Zapoznając się z sześciostopniową skalą diagnozy, lekarz w szybki sposób zadecyduje o sposobie leczenia. Wynik od 1 – 2 nie wymaga podejmowania leczenia. Oznacza prawidłowy obraz sutków (piersi) lub występowanie łagodnych zmian. Ocena zmian na poziomie 3. oznacza konieczność przeprowadzenia kontrolnych badań za sześć miesięcy. Wynik 4-5 wskazuje na wykrycie niepokojących złośliwych zmian nowotworowych, ze wskazaniami do wykonania badań weryfikacyjnych i podjęcia leczenia. Z kolei ocena wyrażona cyfrą „6”, to stwierdzenie nowotworu złośliwego, potwierdzone przeprowadzonymi badaniami weryfikacyjnymi.

Wskazania do badania USG piersi

Badanie USG sutków (piersi) jest skuteczną metodą diagnostyczną w przypadku kobiet w wieku około 20. lat. W tym czasie można już przeprowadzić pierwsze badania.

Na USG najlepiej udać się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Piersi w dalszej jego części będą obrzmiałe i tkliwe, w trakcie zmian hormonalnych, co może zakłócić prawidłowość obrazu piersi, uwidocznionego na monitorze komputera. W celach profilaktycznych wystarczy poddać się badaniu raz do roku, a po 30. roku życia – dwa razy do roku. Wyjątkową wagę ma przeprowadzenie regularnych badań u osób, które w swoich rodzinach odnotowały przypadki nowotworów piersi lub występowanie zmutowanych genów BRCA1  oraz BRCA2.

Ponadto należy mieć na uwadze, że tylko postawienie szybkiej diagnozy – w razie podejrzenia o złośliwe zmiany nowotworowe w tym obrębie ciała – umożliwia podjęcie leczenia. A rozpoczęcie go w pierwszej fazie rozwoju nowotworu może doprowadzić do całkowitego wyleczenia pacjenta.

Źródło: GabinetUSG.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *