22 Wrz

Zastosowanie wysp zrobotyzowanych

Trwający od kilku dekad intensywny postęp naukowy w połączeniu z rozwojem gospodarczym doprowadził do sytuacji, kiedy na rynku praktycznie co kilka miesięcy pojawia się nowe rozwiązanie technologiczne. Jednocześnie sprawił on, że metody produkcji uległy skomplikowaniu do tego stopnia, że z wieloma jego etapami człowiek nie jest w stanie sobie poradzić. Dlatego coraz większe zastosowanie w zakładach produkcyjnych znajdują roboty przemysłowe.

Charakterystyka robotów przemysłowych

Automatyczność, programowalność, wielozadaniowość – te cechy najlepiej określają, czym jest robot przemysłowy. Maszyny tego rodzaju powszechnie kojarzone są z bardzo nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi, działającymi między innymi w branży motoryzacyjnej. Swoim kształtem przypominają one najczęściej ludzkie ramiona – są to tak zwane roboty antropomorficzne. -Składają się z kilku modułów połączonych ze sobą za pomocą mobilnych przegubów, które zapewniają maszynie bardzo duża swobodę ruchów – wyjaśnia specjalista z firmy Cassioli PolskaNa końcu ramienia robota znajduje się manipulator przeznaczony do wykonywania konkretnych zadań, np. spawania, dokręcania śrub etc. Innym rodzajem robotów są roboty kartezjańskie lub suwnicowe – przestrzeń ruchu takie robota jest prostopadłościenna, wykorzystywany jest on najczęściej do transportu oraz montażu poszczególnych elementów. Wspomniana programowalność i automatyczność są bardzo istotnymi cechami robotów, odróżniającymi je od podobnych do nich manipulatorów mechanicznych. Dzięki nim maszyna może pracować samodzielnie, zgodnie z zaprogramowanymi instrukcjami – zmiana oprogramowania może odbywać się bez zmiany struktury mechanicznej urządzenia.

Zastosowania wysp zrobotyzowanych

Wyspy zrobotyzowane, czyli wielofunkcyjne stanowiska robotów przemysłowych stosowane są w zakładach produkcyjnych lub na konkretnych etapach produkcji, gdzie dąży się do zminimalizowania nakładu pracy ludzi. Wykorzystywane mogą być one między innymi do:

  • Prac w warunkach niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia, np. w kontakcie z toksycznymi substancjami chemicznymi – pozwala to znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników
  • Zadań wymagających większej mobilności i dostępności – chodzi tutaj przede wszystkim o te etapy produkcji, których człowiek, ze względu na ograniczoną ruchliwość, nie mógłby wykonać.
  • Prac monotypowych, charakteryzujących się powtarzalnością i wymagających dużej precyzji – wykorzystanie robotów do takich prac pozwala zredukować ilość osób, których zadaniem byłoby wykonywanie prostych lecz żmudnych prac, typu dokręcanie śrub. Roboty nie czują zmęczenia i znużenia, pracują przez cały czas z taką samą, wysoką precyzją.
  • Selekcji, transportu i pakowania elementów lub gotowych produktów
  • Kontroli jakości – wyposażone w układy wizyjne roboty są w stanie z bardzo dużą precyzją dokonać selekcji danych elementów oraz stwierdzić, czy nie posiadają one żadnych wad fabrycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *