7 wrz

W jaki sposób działają turbosprężarki samochodowe?

Sportowe auto kiedyś jako jedyne były wyposażone w turbosprężarki samochodowe. Dzisiaj wszystko się zmieniło. Nikogo nie dziwi już pojazd osobowy wyposażony w tego rodzaju urządzenie. I to nie tylko diesel, ale również auto benzynowe. Czym wobec tego jest turbosprężarka i na czym polega jej działanie? Warto się tego dowiedzieć, szczególnie jeżeli planujemy zakup samochodu z turbosprężarką.

Co to jest turbosprężarka?

Turbosprężarka jest rodzajem urządzenia mechanicznego, którego zadaniem jest zwiększenie mocy silnika. Składa się z turbiny i sprężarki, zamontowanych na jednej osi, czyli odpowiednio części gorącej (wylotowej) i zimnej (dolotowej), zgodnie z temperaturą gazów, przepływających przez daną stronę. Częścią turbiny i sprężarki są również wirniki, które łączy wspólny wał. Każdy z elementów jest zabudowany w dwóch kadłubach, które przybierają kształt ślimaków, a scala je jeszcze jeden kadłub – środkowy. Części dodatkowe składające się na urządzenie to ponadto pierścienie uszczelniające, kanały olejowe, jak również łożyska ślizgowe oraz oporowe.

Działanie turbosprężarki

Kiedy już wiemy, z jakich elementów zbudowane jest urządzenie służące do zwiększania mocy silnika, należy jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób działa turbosprężarka? Gazy wylotowe silnika spalinowego, które są napędzane na turbinę, mają za zadanie napędzić jednocześnie wirnik sprężarki. Wirnik wtłacza do cylindra większą niż zazwyczaj ilość powietrza, a co za tym idzie – większą ilość tlenu. Dlatego w tej samej objętości komory może być spalana większa ilość paliwa. Efektem tego jest wzrost mocy silnika, który pozytywnie wpływa na szybkość samochodu.

W jaki sposób dbać o turbosprężarkę?

O samochody wyposażone w turbosprężarkę należy we właściwy sposób dbać. W przeciwnym razie silnik nie będzie działać prawidłowo – komentuje nasz rozmówca z firmy Turbojulita z Wrocławia. Konieczne jest:

  • Regularne i czasowe wymienianie oleju, który ma za zadanie smarować oraz chłodzić metalowe elementy turbosprężarki. Dzięki temu znacząco poprawimy żywotność urządzenia. Pamiętajmy, aby olej był naprawdę wysokiej jakości,
  • Regularne wymienianie filtra powietrza, który nie pozwala na dostawanie się zanieczyszczeń do układu dolotowego turbosprężarki,
  • Rozgrzewanie silnika po jego uruchomieniu na jałowym biegu, tylko wtedy olej silnikowy dotrze do każdego zakamarka turbiny,
  • Unikanie nagłego gaszenia silnika rozpędzonego do wysokich obrotów. Po długiej albo bardzo dynamicznej jeździe należy wyhamować obroty turbiny, przez pozostawienia silnika na kilkanaście sekund na jałowym biegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *